Quantcast
Channel: Блоґ Артема Бебика
Viewing all 68 articles
Browse latest View live

Українська латинка - латинський правопис української мови

$
0
0
Недавно наштовхнувся на цікаву новину інтернеті - у Раді зареєстровано законопроект переходу на латинку. Звістка одразу витягла з глибин пам'яті період, коли я досить інтенсивно цікавився латинською абеткою українськоїта навіть практикував її використання. Розповісти мені точно є що. Зараз, звісно ж, я не ставлюся до всього цього категорично, проте досі вважаю впровадження української латинкив якості паралельного виду правопису (як гаєвицяв сербів, боснійців і чорногорців) - і, очевидно, з повним переходом на неї у подальшому -  корисним та позитивним рухом.

Українська латинка



Екскурс в історію


Вищезгаданий законопроект - не перше намагання ввести використання латинського алфавіту для української мови.

Перші украномовні тексти, записані латинкою, датуються ще 16-17 ст. Однак спроби систематизації та запровадження відбулися значно пізніше - у 19 ст., коли почала інтнсивно формуватися сучасна українська літературна мова на основі народних говорів.

Перший значний проект був запропонований 1834 року: його автором був Йосип Лозинський, котрий розробив українську латинку на основі польського правопису. Правопис отримав назву абецадло (від польського abecadło - абетка). Проект зазнав невдачі, основні причини цього я вбачаю в політичних мотивах - у небажанні українців ототожнювати себе з панівною культурою поляків, держава котрих на той момент була окупантом на українських землях.

Більш успішним виявився пізніший проект, опублікований 1859 року в Австро-Угорській імперії. Автор Йосиф Їречек, чеський славіст, спирався на чеський правопис, попри це взяв дещо з польського письма, як то способи пом'якшення приголосних, невластиві чеській мові. Незважаючи на підтримку у певних колах, навіть у підросійській Україні (палким прихильником, наприклад, був Михайло Драгоманов) варіант переходу на латинське письмо Їречека забракували відповідно до результатів голосування в Міністерській комісії. Хоча більше спроб впровадження української латинки в Австро-Угорщині не ініціювалося, саме цей проект став опорою для подальшого розвитку української латинки в 20-21 ст (наприклад, можна оцінити варіант Сергія Пилипенка в його листі щодо української латинки, опублікованому 1923 року в журналі "Червоний Шлях", УРСР). Більшість сучасних неофіційних правописів відштовхуються від проекту Їречека.

Докладніше про історію можна почитати на українській вікіпедії.

Плюси та мінуси


Наговорив я всілякого, а постає справедливе питання: чи взагалі потрібна та латинка? Дійсно, може вона несе в собі лише шкоду та її використання зовсім невиправдане? Пропоную розібратися в питанні детально.

Плюси
- євроінтеґрація
Цілком очевидно, що перехід на латинку культурно зблизить нас із Європою. А там, де відбувається обмін культурний, з'являється і ментальний вплив, що теж на краще. Натомість переважно гнітючий вплив російської культури зменшиться, отже, ослабне й пост-колоніальний синдром українців.
Також до даного пункту можна віднести й те, що наша мова стане набагато зрозуміліша для іноземців, зокрема це стосується власних назв, написання котрих латиницею нарешті усталиться. Українці в свою чергу сприйматимуть західні мови набагато легше - причому на інтуїтивному рівні. Значним фактором тут буде те, що нові запозичені слова (а вони переважно з англійської) та іноземні власні назви передаватимуться в оригінальному вигляді.
Додатковий плюс - хоча, можливо, твердження доволі суб'єктивне - українська, записана латинкою, виглядає напрочуд солідно та "західно".
- економія
Усе просто: не потрібно буде витрачати значні кошти на адаптацію техніки, як то клавіатур, смартфонів тощо, під кирилічний алфавіт.

Мінуси
- людям треба переучуватися, потреба адаптації до незвичного
Це вагомий, навіть дуже вагомий мінус. Люди ліниві та часто несприйнятливі до нових змін. Проте факт залишається фактом: цей мінус єдиний.

Удавані мінуси
- тяжкість оволодіння
Можна ще сказати, що треба витратити багато зусиль на вивчення латинського правопису, але гадаю, що після прочитання цієї статті вже будь-яка людина, котра володіє українською на достатньому рівні, цілком буде здатна нею послуговуватися (можливо, на перших порах зрідка заглядатиме). А зручність у користуванні, коли латинкою пишеш так же легко як і кирилкою - то вже справа звички, яка досягається практикою. Тому: ласкаво прошу в коментарях пописати латинкою.
- кирилиця рідна, українська/слов'янська
Дуже кумедно чути таке про абетку, вигадану македонцями на основі грецької для староболгарської (церковнослов'янської) мови. Закиди щодо неслов'янськості теж викликають усмішку: найрозвиненіші слов'янські народи користуються саме латинкою. На додаток зазначу щодо звичності та рідності: якщо брати український кирилічний правопис у сучасному вигляді (усе-таки не глаголицею пишемо), то він  аж ніяк не давніший за проекти української латинки, коли не молодший.

Латинський правопис


Раз ми вирішили. що плюсів більше, ніж мінусів, перейдімо до розгляду власне самого латинського правопису української мови. Особисто я схиляюся до латинки, запропонованої покійним нині веб проектом latynka.com, котрий відштовхувався від чеськоорієнтованого правопису Їречека. Проте я підкоригував деякі моменти, які, на мою думку, не мають під собою підстави: наприклад, викинув позначення "ий" через "ý" - а це, до речі, повертає правопис до проекту Їречека.

Отже, спочатку сама абетка:

А а - A a
Б б - B b
В в - V v
Г г - H h
Ґ ґ - G g
Д д - D d
Е е - E e
Ж ж - Ž ž
З з - Z z
И и - Y y
І і - I i
Ї ї - Ji ji
Й й - J j
К к - K k
Л л - L l
М м - M m
Н н - N n
О о - O o
П п - P p
Р р - R r
С с - S s
Т т - T t
У у - U u
Ф ф - F f
Х х - Ch ch
Ц ц - C c
Ч ч - Č č
Шш - Š š
Щщ - Šč šč

Українська латинка більш фонетично орієнтована. Тому, наприклад, щ, вимова котрої складається з двох звуків [шч], записується šč (до речі, слушний прийом, аби нагадати, що українська щ - це не подовжена пом'якшена [ш], як у російській). Шелесні ж, ч, шмають гачок зверху та пишуться ž, č, šвідповідно. Звук хпередається сполученням літер ch.

Пом'якшення приголосних перед йотованими голосними є, ю, ята сполученням літер ьопередається через літеру i (ia, iu, ia). Пом'якшення приголосних в інших випадках — через акцентований рискою приголосний: ś (сь), ć (ць), ń (нь), ĺ (ль), ť (ть), ď (дь). Якщо йотовані є, ю, ястоять на початку слова, після апострофа, голосних, в абревіатурі, то записуються je, ju, jaвідповідно. Зрештою, йопозначається як jo, ї - як ji.

Апостроф опускається.

Qq (кве),  Ww (подвійне ве) і Xx (ікс) використовуються тільки іншомовних назвах, наприклад: browser, proxy, ICQ.

Деякі моменти, звісно, можуть викликати суперечки (і це не тільки нормально, а й необхідно - з нетерпінням чекатиму на відгуки в коментарях). Наприклад, передача "г" за допомогою "h", а не "g". Тут мушу зазначити, що все ж таки прямим відповідником звуку [g] в українській мові є [ґ], а до українського [ɦ] (саме так він позначається у міжнародній фонетичній абетці) найближчим звуком латинки є [h]. Також можна обуритися, що хпередається буквосполученням ch, а не kh, як прийнято в офіційній транслітерації з англійської. Проте вагомий аргумент такого вибору полягає в природності для слов'янських мов, що послуговуються латинкою, саме першого варіанту. Другий же варіант - лише пізнє утворення для транслітерації латинськими літерами, заточене спеціально під кирилічний алфавіт. До речі, саме тому офіційний стандарт я взагалі не розглядаю в якості варіанту латинського правопису.

Корисним може бути прочитання цієї книги, хоча з запропонованим мною проектом є певні розбіжності.

Латинська розкладка української для клавіатури


Якщо у вас уже сверблять руки випробувати латинську абетку (на що я сподіваюся) - то пропоную використати розкладку для клавіатури для Windows.

CКАЧАТИ українську латинську розкладку для Windows

Особисто тестував (і користувався) на Windows XP та Windows 7 - працює бездоганно.
Установлення:
1. Розпакуйте zip файл
2. Запустіть файл setup
3. Закрийте вікно після завершення інсталяції.
4. ???????
5. PROFIT

Комбінації розкладки:
ś - Правий Alt+s
ć - Правий Alt+c
ź - Правий Alt+z
ń - Правий Alt+n
ĺ - Правий Alt+l
ť - Правий Alt+t
ď - Правий Alt+d
š (ш) - Правий Alt+g
č (ч) - Правий Alt+v
ž (ж) - Правий Alt+x

Oś ce rečennia, napryklad, ja napysav, vykorystovujučy danu rozkladku.

Як я вже зазначив, можете випробувати розкладку та потренуватися в коментарях, на написані латинкою відгуки я відповідатиму, теж послуговуючись латинським правописом.

Соціальні мережі в Україні

$
0
0
Соціальні мережі - один з найзначніших винаходів 2000-их. Либонь, багато хто сперечатиметься з цим твердженням, проте я намагаюся дивитися широко, враховуючи віртуальний простір у тому числі - і соцмережіяк створене людиною явище дійсно виглядають однією з найпомітніших новинок минулої декади (разом з іміджбордами).

Нині більшість соцмереж невідомі українцям - прикрий факт, адже багато з них є вельми корисними та зручними. Інший мінус полягає в тому, що ми через це фактично відрізані від сьогоднішньої культури решти світу: позбавлені від її найновіших здобутків, ми залишаємося закритими у т.зв. "російськомовному ґето", інтернет-секторі СНД. Можна припустити різні причини для цього, однак теоретизування не ліквідують проблему. Тому я вирішив зробити дещо корисніше: пропоную вашій увазі дайджест соціалок, розрахований спеціально на українську аудиторію - мірою оцінки послужили особистий досвід, популярність і розповсюдженість серед українців.

Соцмережі


***

вКонтакте


Дітище Павла Дурова, безсумнівно, володіє пальмою першості. ВК просто чудова соцмережа у якості сервісу: рівень UX (user experience) один з найвищих, що я їх зустрічав у мережі. Сайт об'єднує в собі все, що тільки можна бажати користувачеві соціалки: починаючи від можливостей блоґінґу та закінчуючи власною мультимедійною базою. Далебі, стільки піратської музики та фільмів (зокрема +18) ви знайдете хіба що на торрентах.

Недавно наштовхнувся на новину про продаж контакту з можливим його злиттям у подальшому. Гадаю, що то лише чергова качка, проте звістка наштовхнула на міркування про роль ВК у житті сучасних українців. Для молодої людини з України не мати сторінки в контакті - то вже щось дивне, вона обов'язково наткнеться на здивоване питання: "Як це немає вконтакті?!". І дійсно - якщо цей сайт зникне у той чи інший спосіб, то для українських юзерів закінчиться ціла епоха. Утім, не скажу, що це на гірше, адже саме вКонтакте, не зважаючи на його велику цінність як сервісу, можна назвати головною залізною завісою між нами та західним сектором інтернету. Тоді мій огляд соцмереж стане в нагоді.

Google+


Даний ресурс я дослідив відносно нещодавно, проте вже можу стверджувати, що Ґуґл+ став для мене вельми приємним відкриттям: якщо контакт раптом закриють, я бажатиму, аби люди перебиралися саме сюди.

Наскільки помітив, хоча велика кількість українців має сторінки через автоматичне створення акаунту після реєстрації пошти на Gmail, наших людей там регулярно сидить не дуже багато, . Загалом контингент старший, ніж у контакті, тому, либонь, Ґуґл+ і видається серйознішим та презентабельнішим. Дуже легко знаходити приятелів за інтересами - цьому сприяє концепція спільнот.

Значною перевагою є глибока інтеґрація з ґуґлівськими сервісами: хочеш - прямо в джимейлі відповідай на комент, хочеш - зареєструй авторство в пошуку Ґуґля, щоб за іменем вибивався твій акаунт. Можливостей купа.

Twitter


Мікроблоґ. І цим усе сказано. Пости на максимум 140 символів+можливість прикріпити фото/відео та місце на карті, тож я розглядаю Твітер передусім як такий собі статусник, цитатник, посилальник на веб ресурси. Також сервіс добре служить у якості чатику.

Твітер швидко набрав популярність завдяки своєму оригінальному форматові. Причинами цього є, по-перше, бум смартфонів, для яких дуже зручною виявився формат мікроблоґу, а по-друге, доречна підтримка для сайтів - нині жодний без неї не обходиться.

Facebook


Особисто я гадаю, що в переважній більшості випадків молодь з СНД, котра віддає перевагу Фейсбуку, лише намагається виглядати іліткою. Пояснення просте: вконтакті і дизайн з юзабіліті набагато кращі, і живих людей з України побільше. Фактично Фейсбук - урізаний та незручний контакт.

Pinterest


Цей ресурс заточений спеціально під обмін ілюстраціями. Дизайн використовує концепцію скеуоморфізму, наслідуючи інформаційні дошки для пришпилювання з реального світу. Отже, картинки прикріплюються до дошки певного напрямку, яка, в свою чергу, належить ще до ширшої загальної теми: від розділу "Тварини" до розділу "Татуювання".

На жаль, в СНД та в Україні зокрема Пінтерест не дуже розповсюджений.

Last.fm


Колись давно був безкоштовним інтернет-радіо, але згодом комерціалізувався, тож наразі переважно використовується для скроблінгу в особисту ластфмську аудіотеку (це автоматичне збереження інформації про прослухане в різних програмах на зразок вінампу). Плюси - прекрасна пошукова система будь-яких гурту, жанру, схожих гуртів тощо. Ластфмщики люблять мірятися кількістю прослуханого та взагалі обговорювати музику. Українців на ресурсі цілком достатньо для адекватної соціальної активності.

LinkedIn


Дана соцмережа спеціалізована: націлена на сферу праці, працевлаштування тощо. Українців там геть мало, однак ресурс доволі корисний для людей працездатного віку. Можна викласти детальну інформацію про свою кар'єру, що допоможе знайти колег та роботодавців.

***

Хотів написати ще про Конект - український клон вКонтакте, на якому я трохи сидів кілька років тому. Одначе коли зайшов на нього та побачив, на що ця соцмережа перетворилася, вирішив, геть не висвітлювати (нині це більше схоже на сайт знайомств, чого власники сайту й не приховують).

Цікаво, якими соціальними мережами користуєтеся ви? Чому саме?

[drugstore pt 2. breaking] - літвечір у Миколаєві

$
0
0
27 квітня в барі "Перехрестя" (це Миколаїв) відбувся літературний конкурс [drugstore pt 2. breaking], який є продовженням раніше описаного мною [drugstore. pt 1]. Захід зорганізовано об'єднанням [Change in Art].

Почну з того, що я, на жаль, проспав і прийшов аж у самому кінці вечора (ненавмисно, звісно ж). Тому навряд чи вдасться скласти розгорнутий звіт. Утім, можу детально описати власний виступ. Дуже сподобалося активне спілкування з публікою. Можливо, воно було навіть надто активне - здається, я більше теревені правив, ніж читав вірші. Але ж самі розумієте: не було б таких привітних і розкутих людей у залі, то й розмова б не зав'язалася так добре. І все ж, як я вже казав, мабуть дійсно варто змінювати поетичну орієнтацію на кар'єру стендап комедіанта. Власне, весь чад кутежу самі можете оцінити на відео:



Читав я фактично все старе (усе, крім останнього - і навіть більше - я декламував нещодавно на День Поезії в Адреналіні). Хотів прочитати один новий вірш, але заплутався з ходом конкурсу - на минулому drugstore було 2 тури, тому, подумавши, що аналогічно відбуватиметься й цього разу, я відклав свіже творіння на потім. Однак раунд був один, і познайомити публіку з ним не вдалося. У будь-якому разі - не страшно, для вирішення цього непорозуміння я викладу вірш прямо тут:

Memento Mori

Незадовільність стискає
Підступними пазурами.
Я кажу собі:
"Я помру".
І стаю щасливий.

31.03.2013


***

Переміг у конкурсі Володимир Греков, з чим його щиро вітаю. Цей поет вперше здобув першість у заході такого формату та, думаю, заслужено: зважаючи, по-перше, на значний стаж у поетичній тусовці міста, а, по-друге, на той факт, що Греков, на мою думку, є найпоетичнішимз усіх миколаївських поетів (у чому, либонь, є повною протилежністю до мене).

До речі, на мою радість, переможця визначали голосуванням, на відміну від попереднього конкурсу, чий авторитарний принцип обирання за допомогою журі я трохи покритикував.

***

Оскільки мені не вдалося бути присутнім, аби зняти виступаючих на відео, наведу кілька фото з виступу.

drugstore pt 2. breaking
У мене навдивовижу безумний погляд.

drugstore pt 2. breaking
Ще один доказ, що я все-таки читав вірші.

drugstore pt 2 breaking
Переможець конкурсу - Володимир Греков. 

drugstore pt 2 breaking
Люблю емоційність цього хлопця. Мабуть, не я один.

drugstore pt 2 breaking
Дебютував зі своєю поезією Матвій Милославський.

drugstore pt 2 breaking
Читає вірші Ірина Павленко a.k.a. Іра Пам'ятай. 

drugstore pt 2 breaking
Організаторша та поетеса Олександра Озерова кидає зігу зі сцени.

drugstore pt 2 breaking
Хікуємо в клубасику.

І наостанок - модна хіпстерська світлина:

Літературний вечір Миколаїв

***

Самі розумієте, яка ситуація вийшла з моїм спізненням, тому прошу очевидців доповнювати звіт власними враженнями в коментарях.

Артем Бебик: поетичний вечір в Одесі

$
0
0
Виступати в Одесімене запрошували ще восени, на що я, звісно ж, одразу погодився. От і дочекався - запросили виступити 12 травня в арт-кафе "Бандероль" на власному сольному поетичному вечорі Артема Бебика. Організацією займалися люди з МГО «Мовний ренесанс».

Артем Бебик в Одесі

Дорога до Одеси була легка та швидка - дісталися за звичні 2,5 години. У маршрутці сфотографував та заінстаграмив навколишній ландшафт через віконце, яке прикувало мою увагу:

Артем Бебик в Одесі


По прибуттю нас зустріли, поводили по центру Одеси, нарозповідали всіляких цікавинок про місто, врешті-решт ми просто мило поспілкувалися. І настало 17.00, ми прибули до "Бандеролі".

Цей поетичний вечір був дещо незвичним, оскільки я вирішив не читати свої найходовіші вірші, рясно оздоблені матюками. І не дарма, адже це дуже добре вписувалося в атмосферу літературника. Вона виявилася вельми затишною та дружньою - не в останню чергу завдяки дизайнерському стилеві закладу, а в першу чергу через сприйнятливу та охочу до дискусії публіку. Так, цього разу теж було багато спілкування з людьми, причому набагато осмисленішого, ніж попереднього разу (утім, даний факт аж ніяк не применшує цінність балачок останнього). Я взагалі дійшов висновку, що найголовніше для мене на подібних заходах - це саме взаємодія з публікую, у тому числі через розмову. Бо вірші та інші твори можна вільно почитати та послухати в інтернеті, а от відкрито поспілкуватися з зацікавленими людьми не завжди випадає нагода.

Зважаючи на те, що на кілька творів я на вечір наклав вето, а також на те, що потрібно було самому заповнити аж 2 години часу, я пошурхотів по архівах: відшукав деякі забуті або недооціненні свого часу вірші - як старі, так і нові. На додачу я поділився вибраною авторською афористикою (звісно ж, з постмодерністських уроків) та антижартами (от і кар'єра стендап комедіанта розпочалася).

***

Обсяг прочитаного матеріалу досить великий, тому, аби не втомлювати читачів, викладаю лише вірші, які ніде не декламував на публіку.

Нелюбов

Часто,
Коли мовиться слово "любов",
Люди думають про стосунки, секс, Бога -
Про що завгодно,
Але не про любов.
А ви згадайте:
Як метелик розфарбовує повітря крильцями.
Як посміхається мати.
Як пахне кохана.
Як звучить улюблена пісня.
Як смакує їжа на голодний шлунок.

Утім, це теж не любов.

28.03.2013

***

Memento Mori

Незадовільність стискає
Підступними пазурами.
Я кажу собі:
"Я помру".
І стаю щасливий.

31.03.2013

***

Ми всі помремо,
Ми всі помремо.
Агов!
Ти теж помреш, друже.
Може завтра, може через 50 років,
А може в наступну мить.
Досі нема чого сказати?
Досі сердишся на те, що батьки про тебе піклуються?
Досі злишся на кохану за те, що сміє бути особистістю?
Досі гуляєш вулицею, не помічаючи запаху розквітлого бузку?
Досі нудно, не знаєш, чим зайнятись?

Тоді ти досі не знаєш, що помреш.

04.05.2013

***

1984

Сказати щось хотів,
Але забув.
І ви ще твердите, що є минуле?

03.03.2013

***

Навчена безпорадність у всенародному масштабі
Кожний знайде собі виправдання,
Щоб нічого не робити
І я
І ти
І він, вона
І там, і там, і там
Чи проллється в тебе сльоза
Коли побачиш, як од голоду помирає дитина?
А що ти скажеш,
Коли син депутата зіб'є твою дружину?
Не люди - камінь.
Проте і з нього можна викресати бога.
Але нам
Не дано
Бо хата скраю.
І там, і там, і там.

02.06.2012

***

Поділіться собою без залишку,
Розтопіть айсберґи сердець,
Розкажіть як ви були дітьми,
Як сприймалося все по-інакшому.

Наче ходиш серед світу живих,
Облитих дощем зі святої води,
Ніби хочеться вити - не можеш,
Бо немає й маленького приводу.

Ну, а зараз - те світло погасло,
Тільки крутиться день у день усе те саме,
Щомиті, щоночі, щовечора, вранці:
Ми бачимо плагіат минулих днів,

26.02.2012

***

Вічний сум...
Ну скільки
Скільки
Скільки
Скільки можна?
Не відпускає.
І вічний стук відбійних молотків 
У вухах, що в душі
Чи то скоріше і не стук
А монотонно свердлить біс лукавий
Робить дірки в тонкому тілі
Стоп! Неначе бачу: біс - то я
Невідокремлене єство, пов'язане
Як гравітаційний шлюб Землі та Місяця
Оце
Моя
Стезя
Навічно.

13.03.2011

***

Бий, бий, бий! 
Вони зламали твої ідеали? 
Вони пригнічують твою волелюбність? 
Вони тобі на заваді стали? 
Якщо не вбили, то підведися, не ний! 
Інакше нащо нам той вогонь, 
Те полум'я, що в нас горить? 
Гріховні помисли приходять, 
Коли ти втратив сірничок 
Щоб підпалити знову 
Ґніт, 
Просякнутий міріадами зірок 
Твого мікрокосму.
Не дай чорній дірі затягнути все без останку. 
Ти ж цілий світ! 
Борись! Вставай і роби зарядку на світанку! 
Знай, що найстрашніший гріх - не підняти руки після того, як опустив. 
Поверни все, що так любив! 
Візьми та зроби, що ти завжди бажав! 
Здобудь собі щастя, 
Побратимам - волю, 
Україні - славу! 

05.04.2011

***

Крішна

Крішно, не їж бруд.
Але ж я не їм бруд.
Тоді вона сказала - відкрий рота.
Він відкрив. 
І що?
Вона в ньому побачила весь всесвіт.

28.03.2013

***

Про кохання

Мені так хочеться з тобою.
І це, власне, все. (Ні, не все.)

24.02.2013

***

Творчість - це складно
Творчість - це тяжко
Кров і піт людського духу
Але це найпрекрасніше, що в нас є.

25.05.2011

***


Вірш про інтереси

Алкоголь, нікотин
ЛСД, героїн
Анаша, первітин
Декстрометорфан

23.01.2013

***

Коли

Коли ходжу - я черепаха
Коли жеру - я бурундук
Коли серу - я сизий голуб
Коли всі сплять - нічний кажан
Коли вдихаю - я косатка
Коли я мрію - я титан
Коли пишу - я ясний фенікс
Коли вичитую - я маг
Коли живу - я порожнеча
Коли лечу - лєпьошка я.

28.05.2012

***


І наостанок запрезентую кілька світлин з Одеси.

Артем Бебик в Одесі

Артем Бебик поетичний вечір в Одесі

Артем Бебик в Одесі

Артем Бебик в Одесі

***

Отже, підсумок: хотілося б частіше вирушати на виїзди. І, як казалося на вечорі - Support Your Local Scene. Літературну в тому числі.

До речі, буду радий коментарям.

Конкурс відеопоезії Батискаф 2013

$
0
0
24 червня я сходив до кінотеатру "Мультиплекс". Ні, зовсім не на кіно, тим паче, що як заклад для перегляду фільмів я його нікому не рекомендую. Я прокинувся в неділю спозаранку, аби відвідати показ робіт Батискафу 2013 - конкурсу відеопоезії (це як музичні кліпи, тільки для віршів, а не пісень). Наскільки знаю, захід відбувався не вперше, але потрапити на нього особисто мені вдалося вперше. Оскільки організатори недалекоглядно призначили показ на 10 ранку, я трохи запізнився на годину з чимось. Утім, ті роботи, що переглянути не вдалося (зокрема відеопоезію, що зайняла перше місце), я подивився в інтернеті.


В іншому звіті про конкурс написали про якісь номінації, журі та подібний непотріб, але я описую те, що спостерігав наочно в Мультиплексі - конкурс глядацьких симпатій, де місця оголошували за підсумками голосування всієї зали. Офіційні переможці, визначені авторитарнм журі, мене не цікавлять - гадаю, як і більшість творчих людей. (Одразу ремарка для організаторів - поменше совкового офіціозу - і буде вам щастявашому конкурсові ще дужча популярність).


Перше місце




Мило, ванільно, оригінально. За костюми астронавтів окремий плюсик. Також порадували спецефекти - запуск ракети виглядав геть не реалістично, проте в цьому й фішка, саме через казковість анімація видалася вельми няшною.

Але як літератор, я передусім оцінював поезію. Отже, щодо вірша - нічого особливого. Якщо ви любитель розмитої ванілі, то вам точно сподобається, а ще краще - заходьте вконтактик на пабліки сучасної української поезії - там тьма тьмуща подібного. Хоча, віддам належне, А у вас дім далеко від нас?виконаний набагато якісніше за більшість однотипних віршиків з пабліків. 

Авторкою і відео, і вірша є миколаївчанкаАнжеліка Богаченко. Перше враження справила приємне, здалася досить талановитою дівчиною, тож перше місце отримала заслужено. Можливо мої слова змусять Анжеліку задуматися, що варто зосередитися на візуальному мистецтві та не розпорошуватися на літературу.


Інші цікаві роботи




Саме за нього віддав свій голос - і зовсім не через те, що Олександра Озеровамоя подружка, і в неї того дня був день народження. Я розривався між її відео та роботою, про яку написав нижче. Хоча вірш другої мені подобається більше (це не скасовує того, що вірш Олександри мені теж до смаку), я все ж таки взяв до уваги відеоряд - в Eu Te iubesc, Heroinaвін більш захоплюючий. Особливо яскравою була еротична сцена - завжди любив у творчості Озерової те, що вона певним чином протидіє табу на сексуальність. Хвалю за сміливість - певен, що багато людей побоялися б подібного, наприклад, та ж переможиця Анжеліка Богаченко.

Олександра пояснила, що історію хитрої назви роботи. Вона запитала в бабусі-молдаванки, як буде по-молдавськи (так, я в курсі, що літературна молдавська тотожна літературній румунській) "Я тебе кохаю" - от воно так і буде: Te iubesc. Героїн, що молдавською  Heroina додав друг Озерової в ході переписки. Отакі справи.

***



Ну, тут багато говорити не потрібно. Улюблений вірш улюбленого миколаївського поета Олега Дороша. Я вище казав про те, що відеоряд не дуже, хоча насправді я просто був рабом порівняння - насправді кліп досить цікавий і органічно укладений в короткий проміжок часу (вірш  Думкигеть невеличкий, за що окремий плюс - я вважаю, що сучасна поезія має бути максимально короткою). Особливо хочеться відзначити декламацію: коли автор повільно говорив останні рядки, то в мене пішли мурашки по шкірі. 

І ложка дьогтю: ставлю дислайк за притишення музики, коли лунають рядки - це обриває атмосферу, заважаючи в неї зануритися. Також не сподобалася якість зображення - мабуть, потрібна краща камера.

***

Моя участь у цьому конкурсі була невеличка - перекладав субтитри для Олега та Олександри. Мені приємно спостерігати розвиток поетичної сцени в Миколаєві - і цей пост разом з тими перекладами є невеличкою підтримкою процесу. 

А от з прозою туго. І наразі я сконцентрований на виправленні саме цієї прикрості - ви могли помітити, що пишу на блоґ набагато рідше, ніж раніше. Бракує часу. Утім, постити в невеликих обсягах я продовжую - слідкуйте за оновленнями на Твітері. З новим дизайном це можна робити прямо з блоґу.

Чекатиму ваших коментарів.

Філософія чи божевілля? Нові вірші Артема Бебика

$
0
0
На моєму виступі в Одесі одна слухачка запитала, чи цікавлюся я філософією, оскільки мої віршіздалися їй досить філософськими. Питання мене дещо збентежило, адже філософією в традиційному західному розумінні я давно не захоплююся.

вірші Артема Бебика

Своїм віршам же я взагалі не намагався приписувати якийсь стиль, тим паче, що він постійно змінювався. Наприклад, останнім часом з моєї поезії зникли матюки, а за духом вони стали нагадувати хайку. Не подумайте, що я почав негативно ставитися до матюків, либонь просто перестав бачити в них необхідний наразі засіб поетичного вираження. Чи вплинуло це кращим чином - вирішувати вже не мені.

Отже, хочу запропонувати нову серію власних верлібрів.

***

Зжатись, розжатись.
Вібрація.
Зжатись, розжатись.
Вібрація триває.
Зжатись, розжатись.
Вібрація триває вічно.
Зжатись, розжатись,
Вібрація триває вічно й циклічно.

Світ вібрує, людина вібрує,
Повітря вібрує, оргазм вібрує,
М'яз вібрує, душа вібрує,
Стіл вібрує, звук вібрує.
І не забуваймо про Резонанс Шумана.

За еон вибухає й стискається Всесвіт.

Струни, атоми, кварки.

Ніббана - зупинка вібрації.

Дзен - вібросвіт-як-він-є.

04.07.2013

***

Я линув до Бога.
Побачив.
А потім злякався, що з ним і лишуся.
Тому повернувся й забув.

12.07.2013

***

Я боявся,
Забував, що боявся.
Я боявся,
А потім перебоявся.

12.07.2013

***

Я страждаю.
І стражданням моїм нема кінця,
Доки не зникне
Кінець.

17.05.2013

***

Хто є я?
А ти?
Я не знаю.
(Я відчуваю.)

15.05.2013

***

Все - порожнеча.
Все - Бог.
Все - Дао.
Все - Будда.
Все - Я.

17.07.2013

***

О, Буддо,
Ти величний, довершений.
Ти і я, і вона.
Ти осяяння мить.
Ти звичайний, простий.
Ти усюди, і ні.
Неймовірний,
Неповторний.
Ти
Гівно
На паличці.

04.07.2013

***

Як бачите, віршів небагато. Чесно кажучи, я ніколи не маю мети писати вірші (на відміну від прози), вони просто інколи вириваються з мене - і я не можу не записати. Нападає щось на зразок короткочасної шизофренії - і з віршем божевілля проходить. Власне, про поезію як шизофренію писав недавно в Твітері. Можете погоджуватися або ні, але якщо вас зачепили нові вірші - прошу відкоментити, наскільки божевільним ви стали під час прочитання

Мінімалізм у поезії

$
0
0
Мої вірші часто порівнюють з хокку. Я, звісно, не проти - не моє діло, що людям ввижається. Але хочу сказати, що я перш за все бажаю ствердити принцип мінімалізму в поезії. І знаєте, порівняльники певним чином мають рацію: винахідники хокку, японці, дуже добре зналися на мінімалізмі (наприклад, на мінімалізм в архітектурі передусім вплинув саме японський стиль).
Вірш "Крапка"
Ілюстрація batori до мого вірша "Крапка".




Що ж таке мінімалізм? 

Не буду давати визначень, я не Вікіпедія, краще відповім аналогією. Замініть іноземний термін "мінімалізм" на слово "простота" - от і все - це одне й те саме. У простоті святість і просвітлення - дві найвищі мети західної та східної цивілізацій.

До речі, для дзен-буддистів творчість, писання віршів зокрема, вважалися прямим шляхом до просвітлення та перебуванні в медитативному, повністю інтуїтивному стані джхани, коли стирається межа між суб'єктом та об'єктом - мети всієї їхньої духовної практики (власне, слово "дзен" є японським варіантом китайського слова "чань", яке в свою чергу є перекрученням на свій лад палійського слова "джхана" - а Будда розмовляв саме палійською).

Як же зробити вірші мінімалістичними?Власне, є пару аспектів.


***

Це стосується форми.

Рима? Приберіть навмисну риму, вона заважає сприймати вірш. Коли я читаю сучасні римовані вірші, то одразу думаю про те, як же автор старався увіпхати всі ці слова в непотрібні рамки, нехтуючи змістом, власним баченням, оригінальністю власної душі. Відбиває бажання читати. Невже постмодернізм ще не навчив, що форма - це теж зміст?

Волт Витмен, який започаткував і популяризував верлібр, прямим текстом казав, що рима та класичні форми перешкоджають його душі виливатися у віршах. А навіщо вам ці кайдани?


Втім, це аж ніяк не означає, що рима як така є чимось поганим. Обов'язково варто залишати ту риму, яка виникає ненавмисно, несамохіть (у мене таке частенько буває), бо така вона справжня.

Це стосується розміру. 

Чому так багато людей пишуть довжелезні вірші? Коли люди бачить стовп тексту (ще й часто з якимись незрозумілими метафорами), то навіть не починають читати вірш. Як цьому запобігти? Дуже просто (як і все в мінімалізмі): писати коротко та ясно. За орієнтир можна взяти формат Твітеру - не більше 140 символів. Те, що коротко, те правдиво, бо йде від душі.


До того ж не варто забувати, що ми живемо в час швидкісного інтернету, коли люди читають статуси вконтакті, а не поеми. Правило "не стоит прогибаться под изменчивый мир" (укр. "не варто прогинатися під мінливий світ") тут геть недоречне. Якщо, звісно, хочете, щоб вас читали.

Це стосується обмежень. 

Вірніше не стосується, бо в поезії їх немає. Я пам'ятаю, як мене засуджували за матюки в поезії. Ну, вибачте, що в декого порушив віру в святість власних забобонів про віршування. Але суть у тому, що їхні погляди про поезію - це не поезія. Немає матюків, немає суржику, немає сленгу - є лише засоби поетичного вираження. Не бійтеся написати "хуй", якщо хочеться. Будьте щирими.


І взагалі досить надавати велике значення літерам. Поезія - не літери, а те ціле, яке вони складають. Більше того, хто сказав, що частками мають бути винятково літери? Про експерименти футуристів і дадаїстів ґуґліть самі.


***

І наостанок, мої нові вірші - як приклад мінімалізму в поезії. Наочно завжди зрозуміліше.

***

Бузок в'яне.
Я це фоткаю на Інстаграм.
Хтось подивиться.
Та оживе.
Коло замкнулося.

22.07.2013


Мінімалізм у поезії
Так, я написав вірш після того, як сфоткав це на Інстаграм.
***

Ctrl+C, Ctrl+V
Ctrl+C, Ctrl+V
Оце людське життя.

25.07.2013

Мінімалізм у поезії

***

Пилове море
Грає в кімнаті.
Крізь хвилі проглядає промінь.

26.07.2013

Мінімалізм у поезії

***

Я йшов на роботу,
ЗАПІЗНЮВАВСЯ
А потім зрозумів -
Я ж просто йду.
І спокій.

22.07.2013

Мінімалізм у поезії

***

Шива кохався з Шакті вічно.
А потім подумав.
І все.

25.07.2013

Мінімалізм у поезії

***

Солодкий дим.
Що за прекрасний запах?
Здається, це Будда насрав.

22.07.2013

***

Нічний Миколаїв
Дарує вуста
Шакті - богині ночі.

24.07.2013

***

У медитації сижу
Далеко вглиб гляжу
Пам-бам-|-пам-пам-пам.

28.07.2013


***

Забув, що пишу роман для людей.
Пишу для себе.
А навіщо комусь це лайно?

22.07.2013

***

За межами себе
Нема нічого
І є все
Ти - не ти - розчиняєшся
Як порошок.

24.07.2013

***

Почав носити в'єтнамки.
Тепер ступаю,
Як Будда.

01.08.2013

***

Частіше
дивися 
на небо

01.08.2013

Мінімалізм у поезії
Так, це теж з мого Інстаграму.
***

Згодні? Не згодні? Пишіть у коментарях, я відповідаю всім.

Поетичний вечір Артема Бебика в Чернігові

$
0
0
Я повернувся додому та привіз прекрасні спогади про Чернігів. Це стародавнє місто вразило красою та неймовірним спокоєм - повна протилежність вкрай суєтливому Києву, розташованому за півтори години їзди від Чернігова.

Від початку я їхав у гості до старого друга. Разом ми відвідали багато цікавих місць, особливо вразили монастирські печери, де я відчув на собі частинку того крайнього аскетизму, якому сповна віддавалися ченці.

І, врешті-решт, виступ. Не дарма ж стаття називається Поетичний вечір Артема Бебика  Чернігові. Адже так вийшло, що несподівано для мене до мого дружнього візиту організували сольний літвечір. От і зачитав поетичний хіп-хап у Варенік'с паб.

Артем Бебик

Атмосфера була дружня, хоча чернігівці, либонь, відчували певну незручність в деяких моментах, бо не звикли до мого стилю на відміну від тих же миколаївців. Проте з ходом читання люди розслабилися та отримували задоволення. Один чолов'яга навіть спробував посперечатися, чи є мої вірші віршами (дивний, адже набір слів від того, що його якось інакше назвуть, не перестане бути набором слів). Дуже радий, що моя поезія викликає такий резонанс.

Власне, писати багато не хочу, бо чернігівці були до мене вельми дуже уважні та навіть зняли відео, яке краще передасть атмосферу вечору, тим паче що воно модне чорно-біле. Його нижче й представляю.


***

Вечір я розпочав, звісно ж, "Гімном епохи". Окрім перевірених часом хітів, читав також багато нових віршів, які раніше викладав у постах про мінімалізм у поезіїта про філософські божевільні вірші. Деякі твори я оприлюднив на чернігівській сцені уперше, тож їх і викладаю нижче.

Калина.
Спілі вуста
Менструальної цноти.

03.08.2013

Артем Бебик
Найцікавіше, що вірш написав раніше, ніж побачив прекрасну калинув Чернігові.

***

Розслаблений.
Ідея.
Напружився.
Забув.
І злюся,
що забув.
Мозок
Горить
Від напруги.
Хочу згадати.
Не можу.
Заморився.
Забив.

Розслабився.
Згадав.
Ожив.

03.08.2013

***

На головному проспекті
Крізь галас машин
Співи зачарованого лісу.

Миколаїв не перестає дивувати.

03.08.2013

***

Я Революціонер
А ви лалки
Бо я не мастурбую вдома.

14.08.2013

***

Чернігівські друзі подбали й про фотографії. Деякі фото з виступу вже виклали на одному чернігівському часописі. Окрема подяка Григорієві Коцюрі (власне, до нього і їхав у гості).

Артем Бебик

Артем Бебик

Артем Бебик

Артем Бебик

Артем Бебик

***

Люди виходили після літвечору та висловлювали захоплення. Радий позитивним враженням глядачів, я приєднався до афтепаті, яка закінчилася... сном, звісно ж.

Хаос-Космос-Хаос-Космос. Оповідання Артема Бебика.

$
0
0
Поки був у відпустці, то з'явилося більше часу, і я дописав оповідання. Вийшла така собі суміш кіберпанку та психоделіки. Писати його було досить легко, слова, можна сказати, з'являлися з глибин моєї душі, щоб принести задоволення читачеві. Тому з радістю ділюся твором з вами.
Оповідання Артема Бебика



Хаос-Космос-Хаос-Космос

- Дурний поліцай! Невже не розумієш, що нас не зупинити? В нас горить чорний вогонь Хаосу - з нього цей світ вийшов, у нього й повернеться. Ми лиш наближаємо цю годину.
- Не знаю, що ви там собі надумали, але той світ, у якому ми знаходимось, створили люди, - я говорив повільно, не відводячи бластер від сектанта.
- Ой дурень! Дурень! - він взявся обома руками за голову та почав хитати з нею з боку в бік.
- Пане, будь ласка, підніміть руки вгору, інакше я буду вимушений відкрити вогонь.
Але сектант не слухався, а тільки залився розкотистим реготом.
Тдшь!
Я стрільнув угору.
- Пане, це останній попереджувальний постріл. Прошу вас - підніміть руки вгору.
Сектант засміявся ще гучніше.
- Ти думаєш, ваш світ реальний? Не цей, а той, початковий, в якому ми під'єдналися до цього світу, віртуального, як ви його називаєте?
-Так, цілком реальний, - я вклав у голос якомога більше впевненості. - Тому люди й називають його реал.
- Дурень! - різко крикнув сектант. - Все - ілюзія, ти - ілюзія, я - ілюзія, вірт - ілюзія, реал - ілюзія. Істинний тільки Хаос!
- Вимушений не погодитися. Цьому немає ніяких достовірних доказів.
- Хахах, докази, - сектант знову засміявся. - Ідіоти! Носитеся зі своїми “доказами”, забуваючи, що довести не можна абсолютно нічого.
Після двосекундної паузи сектант з викликом промовив:
- Скажи, поліцаю, що буде, як помреш у цьому світі?
Сумніваюся, що він не знав: цю інформацію засвоювали в першу чергу - інакше вихід у вірт просто не допустили б. Але я діяв за уставом і терпляче відповів:
- Юзер помре і в реалі. Сприйняття середовища однаково достовірне і в реалі, і тут. Якщо в мозок поступають сигнали смерті, то він помирає. Тому прошу - підніміть руки, не змушуйте мене...
- Тоді дивись, дурню.
З криком "Слава Хаосу!" сектант витягнув з рукава балахону кривий кинджал і кинув у мене.
Я мав одну особливість, про яку нікому ніколи не розповідав. Вона не раз допомагала мені на роботі у Віртуальному Контролі та рятувала життя у найскрутніших моментах. На відміну від інших людей, які повністю вживалися у середовище вірту всіма своїми почуттями, я міг відокремитися від них, входячи у стан абсолютної безсторонності. Коли я тільки відкрив у собі цю здібність, то одразу згадав про ігри дитинства, коли керував персонажем на екрані монітору. У стані безсторонності відбувалося приблизно те саме: я просто стежив за своїм тілом, спокійно роблячи те, що потрібно. Для входження в стан варто було лише розслабитися та усвідомити несправжність віртуальної реальності.
Я зробив так і зараз. Час заповільнився, я спокійно спостерігав, як кинджал, перевертаючись у повітрі, летить мені в голову. Я не став робити жодних трюків, ловити його рукою, як люблять показувати у фільмах. Я тільки злегка відхилив голову вбік і кинджал пролетів повз.
Сектант здивовано крикнув:
- Ти теж з нами...
Кілька пострілів розірвали тишу околиць. Я вбивав без жалю та напевне. Сектант вмить завалився там, де стояв. Коли я підійшов помацати пульс, він був відсутній.
Останні слова мене здивували. Як я, їх заклятий ворог, міг бути з ними?
Віртуальний Контроль давно вислідковував Орден Дракона. Секта діяла виключно у вірті та вчиняла злочинства то тут, то там. Ритуали включали в себе зґвалтування, катування, вбивства невинних людей. Сектанти завжди діяли дуже криваво та жорстоко, регулярно лишали по собі багато жертв. І ось після кількох років марного слідування назирці мені з напарником нарешті вдалося вислідкувати одного сектанта. Він і привів нас до непримітного будинку в трущобах. Місцина була досить безлюдна. Поки напарник стежив за підступами до будинку, я пішов у розвідку, де й напоровся на члена ордену.
Я відчинив ветхі двері будинку та зайшов усередину. У ніздрі вдарив солодкуватий запах гнилі. Я пройшов вітальню та опинився у величезній залі. У ній не було ні меблів, ні інших атрибутів звичного декору. Попід стінами горіли чорні свічки. Посередині зали на чорній підлозі білими лініями була накреслена велика пентаграма, поміщена в коло з ритуальних письмен. На чотирьох кутах пентаграми, ногами від центру, лежало чотири трупа. Це були оголені дівчатка, на вигляд - 12-13 років. Міністерство Віртуальної Реальності суворо стежило за віковими обмеженнями: як дорослі не могли взяти аватар дитини у вірті, так і для дітей було недопустимо логінитися дорослими. Десь там у реалі насправді померли діти.
Я підійшов ближче та уважніше роздивився жертв. Обличчя й груди були понівечені порізами, на кінцівках де-не-де зустрічалися синці та гематоми. Й останній штрих: культисти вирізали в дівчаток матки. Либонь, від цього жертви й померли. Я обійшов пентаграму та дістався найдальшого п'ятого кута. На ньому в купку були складені вирізані матки дівчат. Кров з них стікала по жолобу геть від пентаграми, у напрямку, куди показував п'ятий кут. Жолоб закінчувався виїмкою, де й мала збиратися кров. Виїмка була порожньою, але криваві сліди в ній виглядали свіжими. Сектанти втекли зовсім недавно.
Стан безсторонності розвіювався, і я вклинювався в потік подій. Мене різко переповнила огида від усвідомлення жахливості злочину - після виходу емоції завжди сприймалися сильніше, ніж зазвичай.
- Йоб твою!
Я обернувся на голос. У приміщення забіг Нестор. Він оглянув сліди злочину та повернувся до мене.
- Вічно ти лізеш поперед батька в пекло!
- І все одно запізнився, як бачиш. Хоча одного я підстрелив.
- Так, я чув постріли. А казав же, що просто оглянеш будинок, - Нестор посміхнувся.
- Так вийшло, той хлопець коло входу з'явився зненацька.
- Що ж, треба викликати підмогу, нехай оглянуть усе тут, і спробують встановити особистість сектанта. Щось цікаве дізнався?
- Трохи побалакав з членом Ордену перед тим, як підстрелити. Вони дійсно вклоняються Хаосу, як і припускали наші експерти з культів.
- Добре. Щось ще?
- Взагалі той сектант дивні речі казав...
- Що саме?
- Та нічого. Забудь. Це справи не стосується.
- Точно? Ну добре. Ти якось неважно виглядаєш, іди відпочинь в реалі, поспи там чи що. На сьогодні ти норму точно виконав. Я передам начальству, що ти пішов додому.
- Так, це було б слушно. Дякую. Бувай.
- Бувай.


***
Вдома було самотньо. Відтоді, як померла моя дружина, квартира віддавала порожнечею.
Я сидів у кріслі-гойдалці та потягував глінтвейн. Терпкий смак гарячого напою нагадав мені, як ми з коханою, ще будучи молодятами, любили вилазити взимку на високу водонапірну башту, пити глінтвейн, дивитися на зорі неба та міста, мріяти та балакати про всілякі безглуздості. Потім ми повертались додому та віддавалися пристрасному коханню. Пам'ятаю, як стара сварлива сусідка знизу скаржилася, що ми надто багато галасу створюємо ввечері та вночі, і вона з котами не може заснути.
Усе змінилося, коли вірт ввійшов у широкий вжиток. Дружина полюбила цей новий світ, де вона могла стати ким завгодно. Вона дедалі частіше пропадала у віртуальних світах: моє становище співробітника Віртуального Контролю робило доступ безкоштовним і необмеженим. Часто, прибуваючи зі зміни, я не міг її дочекатися в реалі та засинав на самоті. Ми віддалилися.
І ось, два роки тому, коли я почав щільно займатися справою Ордену Дракона, її вбили. Я пам'ятаю, як прибув на місце злочину, а на алтарі, закривалена та спотворена - лежала вона, моя кохана. Сектанти відрізали її груди та ніс. Судмедексперти потім розповіли, що геніталії були сильно покалічені, мою дружину ґвалтували дуже довго та жорстоко.
І вони ще кажуть, що я з ними? Я з люттю кинув чашку об стінку. Недопитий глінтвейн розприскався по кімнаті. Від виду уламків, що з тріском попадали на підлогу, я дещо протверезів. Я заплющив очі, глибоко вдихнув. Перевівши дух, я сходив за новою чашкою та налив ще глінтвейну.
Сектанта дуже вразило, що я з легкістю ухилився від кинджалу. Я пам'ятаю той здивований вираз обличчя та витаращені очі. Може сектант відчув, у якому стані я тоді знаходився? Якщо так, то він єдиний на всьому світі, хто здогадався про мою незвичну здібність - навіть дружина про неї не знала. Все ж таки щось у тому сектанті було.
Тоді не було часу обмірковувати, але мене дуже здивувало, що сектант навіть не намагався втекти від моїх пострілів. Я не думаю, що здивування, навіть дуже сильне може перекрити інстинкт самозбереження. А сектант смиренно прийняв смерть. Мабуть, хлопець не просто патякав, а щиро вірив у те, що все навколо ілюзія. Я його навіть трохи розумів: смерть нарешті дала йому нагоду з'єднатися з Хаосом.
Що ж є Хаос? Я довідався багато цікавого від наших експертів з ритуальних убивств. Давні греки називали Хаосом первісне Ніщо, яке існує вічно. Ця субстанція настільки невпорядкована, що в ній зміг навіть зродитися сам собою впорядкований світ - наш світ. Еліни називали його Космос.
Індійці пішли далі, та вважали, що Космос у кожного свій - весь навколишній світ є лише продуктом нашого сприйняття, сном нашої істинної сутності. Індуїсти називали душу Атманом і вважали, що вона є лише безособовим проявом Абсолюту, Брахмана, істинної реальності поза оманою сприйняття. Сектант теж казав про те, що все ілюзія, а істинний тільки Хаос, теж стверджував, що в них “горить чорний вогонь Хаосу”, такий собі Атман на їхній манер.
Глінтвейн охолонув. Я одним махом допив до дна та поставив чашку на тумбу. Коли я підвівся, то захитався. Хміль трохи вдарив у голову, але я вирівняв рівновагу та випрямився.
Я ніколи не задумувався про те, що світ може бути несправжнім. Я ніколи не намагався увійти в стан безсторонності в реалі, бо не міг сприйняти його ілюзорність.
Я оглянув кімнату. Холостяцька халупа, дещо занедбана. Старомодні речі типу крісла-гойдалки, тумби, килима були перемішані з сучасними технологіями: вірт-кабінкою, великим тач-монітором. Повз кабінку пробігла смугаста кицька - живий спадок від моєї дружини - і мене спіткало гостре відчуття дежавю. Я переживав його досить часто після виходу зі стану безсторонності, але в реалі - ніколи.
Я почав зосереджуватися на відчутті та заразом розслаблятися, щоб воно не зникло. Кімната зменшувалася, віддалялася, наче я в ній вже не знаходився.
Тьмяне світло від настільної лампи заяскравіло строкатими барвами. Зосередитися на чомусь одному було набагато легше, але при цьому решта світу пропадала - переводячи погляд то з одного предмету на інший, я наче почергово об'єднувався з ними.
Коли я дійшов до вірт-кабінки, картинка перед очима закружляла спіраллю, причому я не міг зрозуміти, чи то проти, то за часовою стрілкою. Здавалося, кабінка розкручувалася і так, і так одночасно. Реальність викривлялася, а моя зосередженість випадала з довкілля вглиб свідомості.
У голові з шаленою швидкістю виникали думкообрази, дуже об'ємні та реалістичні, і так же хутко відламувалися від свідомості, наче зайві частини після запуску ракети у відкритий космос. Я стрімко летів у незвідані краї всередині себе, всередині таємниці світу.
Раптом я зупинився, наче наштовхнувся на непроламний бар'єр, моя ракета вдарилася о небесну твердь.
Я зосередився на тому, що мене спинило. Один образ, одна остання прив'язаність - дружина. Я занурився вглиб цього бар'єру. Великою таємницею життя повз проносилися приємні спогади: перший поцілунок, перша мастурбація на її образ, перший секс, заручини, одруження... Я відчув щастя.
Потім неприємні згадки: віддалення одне від одного, її смерть, похорони, депресія після.
І раптом я осягнув: усе єдине. Приємне дорівнює неприємному. Щастя та страждання - одне й те саме.
Я вже сприймав образ дружини безсторонньо, наче збоку. Вона - лише ефемерний образ у пам'яті. Вона - не вона.
Останній оплот особистості надломився. Розкрилося зяяння навкруги та всередині. Мене затягувало в бездонне та безповерхневе провалля. Ракета свідомості пробила небесну твердь і вирвалася в космос.
Це був Хаос. Але він мене не зжирав і не мучив - Хаос і був Мною. Моя свідомість розчинилася у повноті порожнечі, з'єдналася з бурхливим спокоєм істинного Я.
Нарешті Я повернувся додому.

***

“Дзвонить телефон,” - це була перша думка. Голова розбухла від пісочного болю.
Я на автоматі взяв смартфон зі столу, девайс прореагував на рух і прийняв дзвінок.
Я довго силувався згадати, хто ж це мені зателефонував - це був мій напарник Нестор. Він щось розповідав про злочин, про вирізані матки, про першу менструальну кров підлітків. Мені складно було його розуміти, я просто піддакував, спокійно очікуючи завершення розмови.
Коли я поклав слухавку, то усвідомив, що все навколо розмите, наче на нечіткому зображенні. Я подумав з чого б це - і миттю згадав про Порожнечу.
Підлога пішла з-під ніг.
Мене накрила паніка, я боявся зникнути.
- Я не входив у стан безсторонності в реалі, бо він на те і реал, що реальний!
Я з усіх сил намагався повірити в те, що крикнув сам собі. Моє еґо почувало себе крихітним і нікчемним під вагою Хаосу. Я втратив себе та боявся не повернути.
Я знервовано ходив по кімнаті, промовляючи очевидні речі вголос, наче переконуючи себе в їх правдивості.
- Ось я йду попити воду. Так, людям потрібно пити, інакше вони помруть.
Я бігом метнувся на кухню, набрав холодну воду та миттю опорожнив склянку.
Побачене здавалося мені божевіллям. Може я дійсно шизофренік? Або це прокляття Ордену Дракона?
Ні-ні, це все стрес. Регулярно бачити такі жахіття, як дівчата з вирізаними матками - це не кожен витримає.

Я взяв з бару коньяку та пив його прямо з горла. Так і заснув у кріслі з пляшкою в руці, коли крізь вікно провиднявся світанок.

Артем Бебик
серпень 2013


Оповідання Артема Бебика


З нетерпінням очікуватиму ваших коментарів.
Якщо хтось бажає надрукувати або переопублікувати оповідання, звертайтеся: artem.bebik@gmail.com

Інтернет, Матриця, веб дизайн. Есе Артема Бебика

$
0
0
Написав коротесеньке есе про сучасний стан інтернету. Залишайте думки в коментарях, якщо згодні/не згодні з чимось.

Артем Бебик


Раніше інтернетбув для обраних. Тоді вистачало лише коду, примітивного дизайну. Інтернет був виходом із Матриці (до речі, у фільмі Нео якраз і звільнився в першу чергу завдяки мережі).

З набуванням масовості інтернету веб дизайнставав дедалі ближче до реальності. Інтернет став ще одним способом розваги. Чи вірніше - ще одним полем, де можна дістати розваги, причому деякі - набагато з меншими витратами енергії, ніж у реалі.

У тренді скевоморфізм - (від грецьк. skeuos, σκεῦος — "посудина", "інструмент", morphe, μορφή — "форма"). Це такий принцип, коли для веб дизайну беруться елементи з реалу. Хіба не нонсенс? Мужик заходить в інтернет, щоб відпочити від сірої (для нього) дійсності, а там усюди знову ж таки ті самі атрибути реальності. І якщо раніше це було на примітивному рівні - наприклад, реклама - то тепер веб дизайнери стараються, щоб усе нагадувало реал. Наприклад, досить модні програвачі з видом касетника чи вінілової пластинки.

Артем Бебик
AirCassette - приклад вінтажного скевоморфізму у дизайні додатків для смартфонів.
Це приводить нас до нового тренду - олдскул, ретро. Як сказав один персонаж з фільму "Петля", він дуже здивований, що в людей 21 ст. такий пієтет перед 20 ст. Як уявляли собі майбутнє футуристи минулого? Люди в якихось крутих кислотних супер-пупер комбінезонах, які подорожують на екологічних аеромобілях, харчуються якимись вітамінками, подорожують іншими світами за допомогою віртуальної реальності. А в нас що? Одежа 20 ст., транспорт 20 ст., їжа 20 ст. І навіть у сучасній техніці та інтернеті - найбільших здобутках початку 21 ст. - ми впихуємо атрибути століття минулого.

Артем Бебик


Люди бояться відкритися новій ері? Мабуть, що так. 

Бути чи не бути: найкращі філософські фільми

$
0
0
Просто перепост моєї статті про найкращі філософські фільмиз модного українського бложику Inspired.

Артем Бебик

Мабуть, кожна людина має особистий список глибоких фільмів. Утім, поп-культура диктує певні обмеження, тому багато шедеврів лишаються невідомими. Ви не подумайте, що я когось звинувачую – самому довелося передивитися сотні непотребу, аби знайти серед них кілька діамантів. Я лише хочу допомогти іншим, щоб вони не витрачали стільки дорогоцінного часу на перегляд недолугого ширвжитку.
Отже, тому я склав невеличкий дайджест філософських фільмів. Я прагнув передусім висвітлити шедеври поза межами популярної культури, тому обіцяю: голівуду ви тут не зустрінете.

× × ×

Священна гора

The Holy Mountain / La montaсa sagrada
Режисер: Алехандро Ходоровськи
Рік: 1973
Країна: Мексика
Артем Бебик

Початок видався мені досить безсюжетним, і оскільки я не звик до настільки сюрреалістичного кінематографу, то трохи занудьгував і побоювався, що так буде весь фільм. Утім, багато моментів – наприклад, марш солдатів з розіп’ятими тушами тварин, зґвалтування журналістки військовим та багато інших – сподобалися за символізм. “Священна гора” взагалі вирізняється яскравими оригінальними алегоріями.
Далі фабула викристалізовувалася, історія поволі ставала дедалі чіткішою та цікавішою, що десь після середини фільму я вже не міг відірватися.
Сюжет зав’язаний на тому, що найуспішніші представники планет сонячної системи прагнуть побороти річ, перед якою всі їхні мирські здобутки та багатства вмить тьмяніють – вони жадають досягнути безсмертя. У цьому їм допомагає Алхімік, якого зіграв режисер фільму, майстер сюрреалістичного кіно Алехандро Ходоровськи. Він готує людей до походу на Священну Гору, а потім і супроводжує їх туди. Священна гора – це місце, на якому, згідно з міфологією багатьох народів, живуть безсмертні духовні істоти, і якщо смертний добереться до неї, то наповниться вищою мудрістю, досягне просвітлення та відверне Смерть.
Фільм вирізняється насправді нестандартною кінцівкою, причому вона, можна сказати, подвійна. Спочатку розкривається сутність просвітлення для головного героя, представника Землі, який дуже схожий на Ісуса (до речі, перша частина фільму описує його пригоди на шляху до Алхіміка). А потім настає загальна кульмінація, коли герої добираються до шаблонорозривної кінцівки в найкращих традиціях постмодерну.
Я гадаю, що “Священна гора” буде цікавою кожному, хто цікавиться духовним розвитком, східними релігійними вченнями, езотерикою. Також фільм добре передає дух тієї епохи, коли знімали фільм (не секрет, що Ходоровськи під час зйомок змушував акторську групу майже не спати, приймати ЛСД з псилоцибіновими грибами та медитувати). І, врешті-решт, “Священна гора” – шедевр артхаусу.
× × ×

Людина з Землі

The Man from Earth
Режисер: Річард Шенкман
Рік: 2007
Країна: США
Артем Бебик

Досі дивуюся, як можна було зробити настільки глибокий фільм, обмежуючись лише самими діалогами невеликої групи людей та територією одного будинку.
Отже, це “Людина з Землі” – фільм про безсмертну людину, яка живе з доісторичних часів, вимушена кожні 10 років змінювати місце проживання. Дуже логічно та раціонально вибудоване життя цієї людини, її спогади, картина світу. Упродовж фільму піднімаються важливі філософські, психологічні, історичні концепції.
Особливо сподобалася ідея про те, що Ісус проповідував вчення Будди Ґаутами, а його невірно перекрутили, химерно поєднавши з юдаїзмом і язичництвом. І справа навіть не в тому, що я сам схилявся до такої гіпотези (я дивлюся на релігії навіть ширше), а в гарному викритті недоцільного релігійного фанатизму, який заперечує будь-який духовний розвиток. У розкритті цієї ідеї, гадаю, і полягає кульмінація сюжету.
Однак фільм дарує ще один пікантний момент. Причому розкривається цікавинка вже більш особиста, вплетена конкретно у світ персонажів.
× × ×

Весна, літо, осінь, зима… і знову весна

봄, 여름, 가을, 겨울 그리고 봄 / Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring
Режисер: Ким Кі Дук
Рік: 2003
Країна: Республіка Корея
Артем Бебик

Якщо в попередньому фільмі діалогами стрічка обмежувалася, то в цьому їх майже не було. Натомість усе розгортається в діях, чи краще сказати – вчинках, адже промовляння слів – теж дія, просто не така конкретна, більш образна). Утім, символізм дій “Весна, літо, осінь, зима… і знову весна” говорить більше за будь-які слова, якщо сприймати відкрито. Також картина по-своєму дуже видовищна:  неповторний антураж створюють живописні види корейської природи. Це є унікальний стиль талановитого корейського режисера Ким Кі Дука.
У основі сюжету лежить взаємини двох дзен-буддистських ченців – старого та молодшого. Вони живуть у маленькій хатинці посеред озера в горах. І все тихо-спокійно, аж поки їхній по-медитативному врівноважений світ не сколихується від юної гості. Весна бере своє: чернець-юнак усією душею віддається мирській насолоді кохання. Але сезони змінюють одне одного, юнак дорослішає, і врешті-решт приходить перенасичення насолодою, яка перетворюється на велике страждання. Це дає безцінний урок, а з ним і духовне переродження. Коло Дзен замикається, що чудово втілено в назві фільму.
Наостанок, дисклеймер для нас, вихованих у дусі православного атеїзму: у жодному разі не варто вважати, що Ким Кі Дук засуджує кохання між людьми – аж ніяк, адже це все цілком природно. Як на мене, фільм лише очевидно стверджує вищість духовного над матеріальним. І якщо для вас головним у житті є кохання, то ні за що не забувайте додавати якомога більше душі у стосунки.
× × ×

Амелі

Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain
Режисер: Жан-П’єр Жене
Рік: 2001
Країна: Франція
Артем Бебик

Мені здається, що модна не так давно ванільність, яка вилилася у модну нині ванільність форм (от же ж цей постмодернізм), походить саме від цього фільму. Тут ви не знайдете ствердження чи викриття філософських та духовних концепцій – лише чуттєвість та ніжну атмосферу жіночності. Це простий фільм про просте життя простої французької дівчини.
Можете справедливо запитати, чому я взагалі виставив цей фільм про життя у список? Відповідаю: бо він мудрий. А всім відомо, що філософія – то є любов до мудрості. Філософ, або, як казав Сковорода, любомудр, не може не вподобати цей фільм.
Якщо я скажу, що “Амелі” – це романтична комедія, в основі сюжету якої – історія пошуку кохання (як написано на Вікіпедії), то збрешу. Бо цінність фільму – у деталях, а саме в їх взаємозв’язку та взаємообумовленості. Головна героїня, гарна та дивна Амелі, котра росла досить самотньо, знаходить задоволення в маленьких радощах. Звісно, вона спробувала дорослі забавки на зразок сексу, але їй вони не доставили.
Одначе й маленькі радощі на те й маленькі, що не можуть заповнити буття цілком. Тому в один прекрасний день в силу певних обставин дівчина вирішує, що мета її життя полягає у безкорисливій допомозі людям. Це обертається низкою подій, яка призводить до милої розв’язки. Гадаю, прекрасна особливість фільму якраз і полягає в тому, що він учить бути добрішими, показуючи, як самовіддана доброзичливість призводить людину до неочікуваного особистого щастя.
× × ×

Пан Ніхто

Mr. Nobody
Режисер: Жако ван Дормель
Рік: 2009
Країна: Бельгія
Артем Бебик

Знаєте, як співається в одній старій радянській пісні: “Есть только миг между прошлым и будущим, именно он называется жизнь” (“Є тільки мить між минулим і майбутнім, саме вона називається життя”)? “Пан Ніхто” якраз про це.
Хоч фільм і англійською мовою, але він не американський, а бельгійський. Сюжет неймовірно захопливий через те, що висвітлює різні способи розвитку подій. Людина на ім’я Немо – останній смертний на Землі у переддень своєї смерті. Перед його очима пропливають різні варіанти його життя (хто не боїться спойлеру, може зацінити картинку схеми розвитку життя пана Ніхто з Вікіпедії). Який би вибір головний герой не зробив, він веде до одного кінця – страждання та смерті.
Врешті-решт головний герой усвідомлює, що вибір – ілюзія, а насправді існує лише теперішня мить. У деяких культурах це називається просвітленням. Аби пояснити західному глядачеві, автор в тему використовує алюзії на науку: прогресивну теорію струн та вже стареньку теорію Великого Вибуху. Ну, і красунчика Джареда Лето, звісно ж.

***

Цією п’ятіркою закінчується список фільмів, які справили на мене неабияке враження та, можна навіть сказати, певним чином змінили хід життя. Звісно, існує ще безліч хороших і цікавих художніх фільмів, проте, саме ті, що я перерахував вище, є найфілософськишіми – за змістом, а не формою.
Утім, я обмежений власним баченням і, можливо, щось забув – тому був би дуже вдячний, якби ви поділилися своїм топом філософських фільмів. Хтозна, може, пост потребує доповнення?

Вірші - шматки життя

$
0
0
Поетами стають уважні люди - це факт. Вони як психологічні санітари суспільства, змушують людей відвернути увагу від суєти та побачити всю глибину буттяв нібито незначних речах, які проте супроводжують нас постійно: думки, прояви природи, відчуття у власному тілі тощо.

Можливо, кожен шукає щось своє у віршах, але я певен, що тільки ті, хто їм відкриються, зможуть осягнути всю суть, закладену в цей набір літер. А зробити це легко - варто лише на хвилинку забути про все на світі та віддатися хвилюванню вірша. Може залоскоче щось усередині, може вирішиться давно забута проблема, може станете розуміти реальність трохи краще.
Намалював слухач, коли в мене брали інтерв'ю на Post-Radio.
Що спонукає поета писати вірші та ділитися ними з людьми?От мене, наприклад? Та біс його знає. Замість пояснень краще торкніться зором моїх нових віршів. Тим паче, що цього разу їх багато (прорвало).


***


Попередня настанова для читання: оскільки вірші переважно короткі, рекомендується зупинятися на кожному з них певний час, приділити йому увагу, а не просто пробігти очима.
Медитація на поезію: ось істинна мета мінімалізму. Не думайте - відчувайте.

***

Світ

—-----------------

Думки

----------/---------

Я Атман


02.08.2013

Артем Бебик

***

Доморощені Бодхісаттви
Ходять вулицями наших мрій
Дивляться на закурених кухнях
Поглядом Бога.
Ти лиш слухач, що загубився в лабіринті
Діб.
Розіб'єш сон.
А страшно
Прокидатись.

02.09.2013

Артем Бебик

***

Я сам собі батько.
А мати - то ціла Земля.
І Сонце, і квіти, і зорі,
І люди, і ельфи, і звірі.
Помийки, фастфуди
І книги.
І, знову ж таки,
Сам самісінький Я.

08.09.2013

Артем Бебик

***


Коли в квартирі тиша
Постійно щось скрипить
А інколи ще й клацає.

16.08.2013

Артем Бебик

***

Ви всі люди, правильно?
І я теж.
Так чого ж тоді
Ми всі єдині?

20.08.2013

Артем Бебик

***

Я люблю всіх людей.
Завжди любив.
Але боявся собі зізнатися.

22.08.2013

Артем Бебик

***

Інколи життя як сон.
Але не піддавайся.
Шоу маст ґоу он.

31.08.2013

Артем Бебик

***

Я інколи можу бути жінкою.
Обурені?
Але якби не був,
То як би міг жінок кохати?

02.09.2013

Артем Бебик

***

А яка різниця?
Ми ніколи не бачимо свого обличчя.

31.01.2013

Артем Бебик

***

Вилите сім'я
Шматочки лібідо
Просто упали додолу.

Давні даоси добре знали,
Що життя виливається з ним.

08.09.2013

Артем Бебик

***

Боже волі ти

Не бійтесь божевілля
Воно нагадує про справжнє
Життя.

23.08.2013

Артем Бебик

***

Життя

Між гравітацією та Богом.
Від муладхари до сахасрари.

06.08.2013

Артем Бебик

***

Бузок зав'яв.
І осінь
Розчахнула двері
Холоду.

06.09.2013

Артем Бебик

***

Осіннє хокку

Прийшла осінь.
Похолодало, застуда, горло дере.
Менше школоти в інтернеті.

02.09.2013

Артем Бебик

***

Плач, плач, плач
Ріки крові з очей
Облегшують буття.

01.09.2013

Артем Бебик

***

Коли крізь гаки думок
Пробиває єство.
Вони глухнуть.
Я виливаюся.

09.09.2013

Артем Бебик

***

Вода
Розчиняє
Всесвіт
І гівно.

09.09.2013

Артем Бебик

***

Тупаю ніжками
За робочим столом.
Ритм вибиває симфонію.

10.09.2013

Артем Бебик

***

Я наче мандрівник.
Мандрую
Від соціополя до соціополя.

10.09.2013

Артем Бебик

***

Пульс у венах.
Ритм у пісні.
Всесвіт коливається.

07.08.2013

Артем Бебик

***

Отак проходять люди.
Кудись спішать.
А я собі сиджу щасливий.

27.08.2013

Артем Бебик

***

Інколи отак зупиняєшся
І весь світ зупиняється разом з тобою
Стаючи єдиним.

22.08.2013

Артем Бебик

***

Ах, небо
То блакитне, як туман
То чорне, мов безодня Бога.

Очі бачать
Шия гнеться.
Небо,
Що ж ти таке гарне?

04.09.2013

Артем Бебик

***

Я дзеркало,
Ти дзеркало
І дзеркало весь світ.

Пройди у дзеркало,
Не бійся.
Зустрінешся з Алісою.

05.09.2013

Артем Бебик

***

Страх, не йди
Побудь зі мною
Лоскочи мені у чреслах

Я так знаю, що не просто
Так життя іде по колу.
Страх розірве та покаже,
Куди йти
Мені та нам.
Страх, що краще тебе буде?
Я не знаю
Ще не впав.

05.09.2013

Артем Бебик

***

Чого мені боятися смерті?
Я поселюся в своїх віршах.
І буду читаний вами.
У божих різних вустах
Житиму.

03.09.2013

Артем Бебик

***

Люди граються
Люди влюбляються
І, граючись, помирають.

07.09.2013

Артем Бебик

***

А що таке "жінка"?
Я не знаю.
Я знаю жінок
Лише коли думаю геніталіями.
Вони наливаються кров'яними цицькатими тільцями.

02.09.2013

Артем Бебик

***

Коли все цікаво
То проявляється Бог.

16.08.2013

Артем Бебик

***

Коли звільняюсь
Промінь пробиває знизу
Лоскотно.

16.08.2013

Артем Бебик

***

Як цікаво, як цікаво
Розслаблення веде до Бога
Напруження - життя.

20.08.2013

Артем Бебик

***

Люде,
Не бійтеся комплексів.
Просто змінюйте
Їх.

01.09.2013

Артем Бебик

***

Вчора сатаніст.
Завтра гностик.
Сьогодні буддист.

Не можна так часто
Змінювати світогляд вконтакті.

07.09.2013

Артем Бебик

***

Учан-Су
Учан
Це різні речі
Але я був
І там
І там

09.08.2013

Артем Бебик

***

Примітка: слово Богне прив'язане до жодної релігії - це просто синонім слова Абсолют.

Буду дуже радий вашим думкам щодо моїх віршів. Переди тим, як критикувати, згадайте про мінімалізмі поетичне божевілля.

Нехай проблеми та негоди
Не роблять вам в житті погоди.
Хай вам щастить!

Фестиваль "Райдужний світ": розріджена атмосфера саморозвитку

$
0
0
Виступ 21 вересня був геть незапланованим. Цього тижня мені раптово написали: "Хочеш зачитати вірші на фесті?". Зустріч Райдужного світувконтакті спочатку наштовхнула на образи совкових шизотериків (лисі мужички та тітоньки бальзаківського віку, які учать відкривати чакри тощо). Але каюся, то було лише перше враження, химерне, бо поверхневе. Я роздивився уважніше й повніше - і зробив висновок, що захід являє собою щось на зразок суміші хіпанської Райдуги в міському форматі та сімейного фестивалю саморозвитку (що потім цілком підтвердилося). А тому - чому б не виступити.
Артем Бебик

***
Коли ми прийшли, то на перший погляд на фесті творився хаос. Люди поводилися дивно, створюючи специфічну розріджену атмосферу. Але варто було докласти трохи зусиль, як ставали зрозумілими специфічні  закономірності провадження заходу.

Хоч казали, що мене заздалегідь записали для виступу, виявилося, що організатори взагалі були не в курсі, хто ми та для чого прийшли. Втім, я хутко ввійшов у потік і виступити мені все ж вдалося. (Моїй подружці Ірині Павленкоу цьому, на жаль, не пощастило, бо якась хитра жіночка, прикинувшись організатором, вирвала в мене мікрофон. Ірина вирішила не чекати, поки та дорозповідає свої несмішні анекдоти.)

На жаль, сцена була на вулиці, а сутеніє нині рано, тому повноцінного відео не вдалося (до речі, окрема подяка, хлопцеві, що весь час мого виступу світив ліхтарем в аркуші з віршами). Але залишився непоганий аудіозапис, який і пропоную нижче.


Примітка:на жаль, в силу технічних обставин перший вірш майже не записався. Але не хвилюйтеся, ви маєте змогу ознайомитися з ним у попередньому пості, він другий за рахунком.


***

Люди зустріли мою поезіюдуже радо та з охотою приймали аркуші з віршами, які я роздав після виступу. Я зачитав кілька зовсім нових віршів, які ніде раніше не декламував і не викладав. Ось вони:


***

У когось ранок починається з кави
У когось - з зарядки
А в мене
З того, що я прокидаюсь.

13.09.2013


***

Я хочу не думати,
Щоб життя завершилось.
Увійти в вічний спокій навік.
Чому ж тоді страшно,
Чому ж тоді сумно,
Коли знаю,
Що все просто стається?


17.09.2013

***


Під час сну
Всесвіт розбирається
Щоб зібратися
Оновленим
Зранку.

15.09.2013

***

Проходить повз суєта.
Ти радієш, що не з тобою.
А потім - бац! - і схопила зненацька.

19.09.2013

***

Світло від ліхтарів
Грає крізь листя на вікнах.
Тіні на склі - живий візерунок.
Демони ночі так не вміють.

14.09.2013

***

З одного боку - Бійцівські клуби.
З іншого - усміхнені менеджери в білих сорочках.
Дайте мені Третій шлях.

10.09.2013

***

Я б за небо схопив
І відірвав би цю ширму,
Що приховує Бога.

21.09.2013

***

Я зустрівся з собою.
Страх.
Я - це  самотнє Пекло.

18.09.2013

***

Артем Бебик
Виступив - і задоволений.
***

Ви могли почути на записі, що я анонсую літературно-музичний вечір, який має відбутися 5 жовтня. Тож, запрошую миколаївців на 18.00 до атмосферного Дзен-кафе. А кому не пощастило жити зараз в Миколаєві - ну що ж, ніхто не ідеальний.

І наостанок: хто не коментує, той лалка.

Дзен-Хуєн. Літературно-музично-онтологічний вечір у Миколаєві

$
0
0
Отже, Дзен-Хуєн.

5 жовтня, коли холодна осінь вже закріпилася в своїх правах, у затишному парку Ліски, що в Миколаєві, відбувся один непримітний для маскульту, але дійсно жвавий культурний захід.

Після того, як вельмишановні слухачі пробралися через затори таємничих лісківських закутків, усе й почалося. Вечір складався з двох частин: спочатку поетизаряджали публіку своїми світами, а потім музикантирозряджали наелектризовані уми розлогими мелодіями.

Артем Бебик



***

На літературно-музичному вечорі передусім сталося значне об'єднання андерґраундних кіл міста, де в одній дружній тусовці зібралися люди з різних сфер мистецької діяльності. Я ще на вечері казав, що його атмосфера нагадала мені бар бітників, у якому в затишній обстановці, де всі свої, діляться творчістю без цензури та обмежень.

І, до речі, я веду мову не тільки про поетів і музикантів. Після кількох тонких зауважень з боку організаторів, нині забуте мистецтво бути слухачем ожило на вечорі, дозволивши виступаючим та аудиторії стати єдиним організмом, що переливає енергію в творенні та сприйнятті. Шива почав трахати Шакті.

Не в останню чергу цій специфічній взаємодії (я би навіть сказав - магії об'єднання) посприяло креативне убранство Дзен-кафе, просякнуте духом пошуку й таємничості. І Буддою.

Артем Бебик

***

Бла-бла-бла. Базікання - це все, звісно, кльово, але перейдімо до справи. Нижче я представив кожного учасника конкурсу окремо, включивши відео- та фотоматеріали. У порядку виступу.

Поети


Матвій Милославський

Виступ молодого поета почався віршами, а закінчилося киданням жесту прославляння Сонця. Що не дивно в таку холодну осінь, коли на сірому небі видніється лише світла пляма - люди тягнуться до (умовно) вічного тепла.



***

Артем Бебик

Так, це я. Просто я.



Загалом я виступав довше за всіх (вибачте) і встиг прочитати як старі недобрі, не зовсім старі добрі вірші, так і нові добрі з новими недобрими. Нижче подаю поезії, що ще ніколи не викладав у мережу та не декламував публічно:

***

Коли темп життя неймовірний.
Кожен день як рік.
Туман минулого повільно
Вибудовує шлях.

10.09.2013

***

Бабине літо - не жарт.
Коники заспівали оперу,
Пригрівшись у траві.

17.09.2013

***

Я бунтую проти минулого покоління.
Я не належу своєму поколінню.
Я зневажаю майбутнє покоління.
Де я? Я.

01.10.2013

***

Досить дрочити на пікселі на моніторі.
Подрочи на свою руку,
Єдину жінку, що не покине ніколи.

01.10.2013

***

Так багато розумієш.
І не можеш передати
Абсолют.

25.09.2013

***

Олександра Озерова

Моя хороша подружка дивувала глядачів експресивно-алкогольним угаром хардкорної поезії з фрейдистськими підтекстами. Хто не любить її стиль, той не розуміє сучасної міської жіночої поезії.



***

Максим Гарднер

Максим дебютував на Дзен-Хуєн. І хочу, сказати, його перший виступ виявився вельми вдалим. Поет поводив себе досить вільно та дотепно, а глядачі-слухачі-споглядачі радо реагували на його творчість.



***

Іра Пам'ятай

Депресивна поезія Ірини занурила нас в світ підсвідомості. І це дійсно варто уваги: наче дивишся цікавий сон, образи змінюють одне одного, стани перетікають лабіринтами емоцій. Я би охарактеризував цю поетесу як одну з тих, хто дійсно оголює душу в своїх творах.



***

Олег Дорош

Один з моїх найулюбленіших миколаївських поетів читав мало, але вдало. Його вірші додали вечорові потрібного філософського підтексту.



На жаль, акумулятор на камері розрядився на останньому вірші, тому викладу його текстом.

***

розлилася темрява
на білому папері.
як зірки – сни.
як снів – зірки.
кипить самотньо чайник –
руки у кишенях.
один на кухні Воїн.
просить їсти.
Із крану накрапає дощ
Дрібні краплини в надії дістатися землі
Все розбиваються об сталеву мийку.
Долоні вогкі, білі, мовби місяць у мисчині,
товчуть тісто.
Біле світло у вікно ллють наближчі ліхтарі
Весь всесвіт ніби стискається в краплину-крапку
На кухні цій
Де попід люстрою наввипередки гасають комарі.
Де час немає ані кінця, ані початку.

***

Настя Лемке

Настя довго не могла вирішити, чи виступати їй, чи ні. Але врешті-решт схилилася до першого варіанту: і не дарма - адже вірші в неї насправді оригінальні. (Шкода, що не українською). Як я вже зазначив, акумулятор на камері здох, тому відео далі я не знімав. Натомість: самі тексти поезій від Насті.

Артем Бебик

Дом, который построил Джек

Мы будем жить в доме
который построил Джек.
у нас будет пшеница,
которая в темном чулане хранится
которую будет воровать
обдолбаня
веселая
птица-синица.

у нас будет кот,
который будет пугать и ловить
обдолбаную
веселую
птицу-синицу,
которая будет воровать пшеницу
которая в темном чулане хранится
В доме,который для нас построил Джек.

у нас будет пес,
который будет доебывать кота,
а тот в свою очередь
будет пугать и ловить
обдолбаную
веселую
птицу-синицу,
чтоб сука не воровала пшеницу
которая в темном чулане хранится
В доме, который для нас построил Джек.

а это священная корова,
которая читает мантру и кушает траву,
дружит с Говиндой,
и не трогает пса
который подъебывает кота,
а тот в свою очередь
пугает и ловит
обдолбаную
веселую
птицу-синицу,
которая ворует пшеницу
которая в темном чулане хранится
В доме,который для нас построил Джек.

а это старушка,
кто она такая, откуда?
мы не знаем.
но она доит корову священную,
когда та читает мантру,
и не трогает пса
который подъебывает кота,
а тот в свою очередь
пугает и ловит
обдолбаную
веселую
птицу-синицу,
которая заебала воровать пшеницу
которая в темном чулане хранится
В доме,который для нас построил Джек.

а это наш Господь,
наш Святой Кришна
он привел к нам старушку,
которая доит священную корову,
когда та читает мантру
и не трогает пса
который подъебывает кота,
а тот в свою очередь
пугает и ловит
обдолбаную
веселую
птицу-синицу,
которая теперь живет у нас
и ест пшеницу
которая в темном чулане хранится
В доме, который для нас построил Джек.

а вот мы.
кто мы?
мы живем.
в доме, который для нас построил Джек.

***

просветление

я читаю святую мантру
и обращаюсь к богу.
я помню о нем даже тогда,
когда пьяная падаю с порога.

***

А. М

или у нас нет настроения,
или всё очень плохо.
я хочу заметить твое мгновение,
я хочу прожить твое "похуй".

***

давай

давай не будем о плохом говорить.
давай не будем о плохом выпивать, курить.
давай не будем о плохом.
давай любить.

***

Музиканти


Collective


Ці хлопці просто вишукані. Переливи флейти зробили звучання таким особливим, що мені напрочуд легко було зануритися в потік мелодій і видавати ритм майже цілком спонтанно (я підігравав хлопцям на дарбуці). Колективу Collective я безсумнівно віддаю пальму першості за оригінальність. А знаючи особисто, що хлопці майже не готувалися до виступу, можу також відзначити й високу майстерність володіння інструментами.

Артем Бебик

Артем Бебик

Артем Бебик

***

Валерій Ржеутський

Валєра задав жару півгодинами безперервного панківського задору на гітарі. Пісні в його виконанні - усі нецензурні, вкрай ритмічні та протестні.

Артем Бебик

Артем Бебик

Артем Бебик

***

Last Gasp of Jaco

Ці хлопці явно мітять у профі, бо музика в їхньому виконанні напрочуд якісна та жива. А останнє означає не тільки технічність, а й те, що члени Last Gasp of Jacoвкладають у музику душу. Що, звісно ж, слухачі, винагородили увагою та оплесками.

Зауважу, що головним напрямком, у якому працює гурт, є дуже тяжка музика (яка для вечору, звісно ж, не покатила б. До чого це я? Що Last Gasp of Jaco показали нам високі адаптаційні здібності, вивищуючи ідею відсутності обмежень - зокрема жанрових - у музиці.



Артем Бебик



Артем Бебик

Артем Бебик

***

OkTheBand

Цей колектив вставили в програму Дзен-Хуєн не за планом. Були хвилювання, що люди розійдуться до того часу, як OkTheBandпочнуть виступати. Втім, переживання виявилися марними, оскільки. Після вечору я чув схвальні відгуки про гурт, особливо про вокальні дані Люби Терещенко, тому, сподіваюся, вони ще неодноразово засвітять на миколаївських тусовках.



Артем Бебик


Артем Бебик

Артем Бебик

***

Наостанок зазначу, що Дзен-Хуєнбув моїм першим досвідом в організації заходів подібного формату. Вдалим він виявився чи ні - вирішувати не мені.

Одразу після вечору я вислухав багато схвальних відгуків, переважно від учасників. Це, звісно ж, було приємно, адже показало, що одну з цілей - дати творчим людям вільно виразитися - я певним чином досягнув.

Проте було й кілька скарг. Найнадокучливіша: важко знайти сам заклад. І в мене у відповідь на це є слушна новина: Дзен-кафе планує переїхати до центру міста,тож наступного разу добиратися буде набагато легше. Якщо цей наступний раз, звісно ж, відбудеться.

Тож чекатиму на коментарі від тих, хто був присутній.Чи стане проведення подібних заходів традиційним, чи розвиватиметься літературна й музична сцена Миколаєванадалі - залежить від вас і стабільності вашого під'єднання до інтернету. КАТЦ!

Словник степового діалекту української

$
0
0
Часто чув про унікальність галицьких говірок, зустрічав збірки діалектних слів Галичини. І це добре, що галичани зберігають такий високий рівень регіональної свідомості. Єдине моє зауваження полягає в тому, що варто від них учитися та не забувати про власну малу батьківщину.


Артем Бебик
***

Я народився та виріс у Миколаєві, до 19 років розмовляв російською (вірніше миколаївською говіркою російської мови), а потім в силу певних обставин вирішив перейти на українську та перейшов. Від самого початку моєю метою було засвоїти сучасну українську літературну мову (що я зробив за допомогою наполегливості та усвідомленості). Проте згодом я помічав, як мої бабусі та дідусі, уродженці сіл Миколаївщини та Кіровоградщини, вживають гарні українські слова, які я ніде не зустрічав ні в літературному вжитку, ні в розмові з україномовними людьми з інших регіонів. Я почав потроху записувати слова, щоб передусім використовувати їх у власних творах, віддаючи цим пошану рідному регіонові - степові діалектизми я вже чув не тільки від рідних, але й від студентів з області (більшість з яких, на жаль, соромляться свого "суржику").

Отже, усіма напрацюваннями я хочу поділитись із загалом. Сподіваюся, усвідомлення відносної автономності нашого регіону в лінгвістичному плані допоможе ставитися до нього прихильніше.

***

Словник степового діалекту:

шерепа - дурепа

кундибаситься - збирається дощ

лейба - лежень

лярва - курва

цвірінчати - щебетати

кавелик - шматок лайна

викобенюватися - вибрикуватися, вимахуватися, вийобуватися

скоцюрбитися - згорбитися, зжатися, скукожитися

швендяти, тинятися - вештатися, шлятися

триндичиха - та, яка багато базікає високим голосом

***

Наразі слів небагато. Утім, гадаю, я ще не раз почую нові степові діалектизми, тому оновлюватиму даний пост за потребою.

Артем Бебик
***

Мені неприємно чути, коли говори Миколаївщини називають суржиком, роблячи при цьому грубу помилку, яка може мати далекі неприємні наслідки (наприклад, той же сором студентів з області за свою мову). І справа навіть не в тому, що я вважаю, що суржику не існує - натомість, на мою думку, це лише зневажливий ярлик (за радянських часів з презирством ставилися до української - у незалежній Україні вже не можна, тому знайшли козла відпущення в східних українських діалектах). Я свою думку не нав'язую, проте називати автохтонні українські діалекти вульгарним змішанням української та російської - нонсенс.


Цікаво було б почути ваші думки з цього приводу. Секція коментарів уся для вас.



Інтерв'ю з Артемом Бебиком для NikToday

$
0
0
Просто перепост могоінтерв'ю для НікТудей.

Нещодавно нам видалася можливість поспілкуватися з вельми цікавою людиною, а точніше – зі справжнісіньким миколаївським поетом Артемом Бебиком. За чашкою кави Артем розповів про себе, про те, що його надихає та радує. Свої перші вірші Артем написав ще у дитинстві, він не соромився бути щирим та висловлювати почуття, письменництво стало невід’ємною частиною його життя, можливістю висловити те, що народжується у душі. Про що він нам розповів, дивіться далі.

***

Чи народився ти у Миколаєві? Де проходило твоє дитинство?

Я народився в Миколаєві, у Корабельному районі, де й пройшло моє дитинство. Я давно вже живу в центрі, хоча гарт у мене лишився такий собі «октябрський» – гадаю, кожен миколаївець знає, що цей район досить особливий.

Були плани поїхати жити в інше місто чи навіть країну?

Та звісно що були, я думаю, як і в кожного юнака. Були ідеї пожити в іншому місті чисто з цікавості – або може навіть не в іншому місті, а в іншій державі. Особливо мене приваблюють азійські країни, наприклад, Таїланд чи Індія. Проте ідеї й досі лишаються ідеями, бо наразі, я гадаю, переїзд не є на часі, до того ж мені досить комфортно в Миколаєві.

Артем Бебик

Ти пишеш з дитинства? І взагалі як ти став на цей шлях? Можливо була якась надихаюча постать чи подія?

Чесно кажучи, нічого такого особливого не траплялося, я просто рано навчився читати, і це мені дуже сподобалося. Що, гадаю, і вплинуло на подальші шляхи самовираження. Перший вірш я написав ще до школи – точно його не пам’ятаю, там щось було про конячку. Задекламував його батькам, вони похвалили. Так що, можна сказати, з самого дитинства почалася моя письменницька «кар’єра».

Де навчався?

Закінчив 22 школу. Вдячний їй за те, що дуже добре навчила мене англійської, а, по-друге, класна керівничка привила любов до рідного краю. Після школи я вступив до педину (МДУ ім. В.О. Сухомлинського) на перекладача англійської та німецької мови, з якого випустився спеціалістом .

Чи приносить тобі творчість прибуток? Чим ти заробляєш на життя?

Я працюю, але, можна сказати, що працюю творчо, бо я заробляю на життя якраз тим, що пишу. Це, звісно, не вірші чи оповідання, реальність прагматичніша: я є копірайтером, складаю аналітичні та публіцистичні статті для блоґів.

Артем Бебик

 У яких конкурсах чи фестивалях ти брав участь?

Є такий миколаївський конкурс молодих літераторів Золота Арфа. Майже рік тому я посів у ньому друге місце в жанрі проза. Але це пусте: мені тоді найголовніше було, що нагородою був друк оповідання у збірнику.



А взагалі були ідеї опублікувати власну книжку?

Звісно, я пам’ятаю, коли я тільки починав серйозно задумуватись, щоб присвятити життя письменству, то в мене було дуже палке бажання надрукуватися у щоб мені не стало. В принципі, це сталося, я надрукував оповідання – і наразі в процесі інші публікації на папері. Але початковий запал вщух – зараз у мене дещо інше сприйняття друку на папері. Я вважаю, що головне доносити творчість до читача – і  не варто в цьому зациклюватися на паперовому форматі – цілком ефективно, часом навіть ефективніше, ніж через книжки, це можна робити й через Інтернет. До речі, ідея зближення Інтернету та літературиє провідною для мого особистого блоґу – мені здається, творчі люди, особливо літератори, недооцінюють ті неймовірні можливості інформаційного привілля, які ми маємо в наш час високих технологій. Утім, це не означає, що я відмовляюся від паперового формату: коли прийде час для публікації власної книги, то, я гадаю, доля сама приведе мене до цього.

Тебе часто критикують? І як ти ставишся до критики?

Як я вже сказав, я викладаю творчість через Інтернет. Його чудовою рисою є те, що кожен має право вільно висловити свою думку. Тому критикують мене завжди. І це дуже добре – я неодмінно вдячний за відгуки, не поділяючи їх на позитивні чи негативні. Я лише намагаюся вичленити якісь корисні зернини з думок різних людей. Однак варто розрізняти критику та критиканство. Якщо людина просто виражає якісь емоції через особисті комплекси, то навряд чи це якось допоможе розвинутися в творчості. Але якщо хтось висловлює дійсно щось конструктивне, то, як на мене, обов’язково варто прислухатися.

Артем Бебик

А є в тебе кумир? Приклад для наслідування?

Я не роблю собі кумирів, як написано у тій же Біблії. Але можу назвати кілька людей, які послужили та досі служать мені орієнтирами. З українських письменників таким був Хвильовий, який своєю неймовірною експресією просто вразив мене у певний час. Ще можу відзначити Підмогильного, а саме його роман «Місто», який я вважаю найвизначнішим в українській літературі . З поетів рідного краю люблю й шаную не дуже відомого футуриста Михайля Семенка. З літераторів світового масштабу я віддаю пальму першості Гессе, німецькому письменнику, лауреату Нобелівської премії з літератури. Також я дуже довгий час захоплювався фентезі, особливо шедеврами Толкіна, що, можливо, теж певним чином позначилося на моїй творчості. З поезії останнім часом мене дуже надихає японський майстер хокку Басьо. Я взагалі люблю східну поезію, хоча не оминаю увагою й західну, яка, наприклад, подарувала майстра верлібру Волта Вітмена, творчість якого зруйнувала догматичне сприйняття віршування на Заході. Якщо ж вийти за межі літератури, то хочеться відзначити таку постать – можливо, найвидатнішу з людей – як Ґаутама Будда.

Мандрував містами України? Чи виїжджав за кордон?

От минулого літа поїхав автостопом до Криму з другом. Класна видалася мандрівка. Тоді вперше відвідав нудистський пляж та сповна насолодився свободою від цивілізації: спав на природі, їв на природі. Просто чудово. Щодо мандрівок за кордон, чесно кажучи, виїжджав тільки в Росію з родичами, і то - це було в отроцтві, у років 13. А от Україною вдалося помандрувати достатньо та відвідати різні цікаві міста. Декілька разів був у Києві, хоч не скажу, що він мені дуже подобається. Нещодавно відвідав Чернігів, проводив там літвечір. Навесні виступав також в Одесі. Ще, пам’ятаю, був такий період, коли видалася нагода пожити тиждень у Львові та тиждень у Тернополі. Гарний досвід, у мене навіть з’явилася ідея переїхати до Тернополя, бо місто дуже гарне та компактне. Мені взагалі подобаються невеличкі міста, за що я люблю наш Миколаїв, а той же надсуєтливий Київ – не дуже.

Артем Бебик

Чим захоплюєшся окрім письменництва? Можливо спортом якимось?


Останнім часом дуже захопився йогою. Також час від часу пробую різні медитативні практики: це допомагає розкритися як в особистісному плані, так і в творчості. А що добре для творчості, то й добре для людей, бо вся вона – для них.

Артем Бебик у соціальних мережах:


Почитати Артема Бебика можна тут:


Поетичний вечір Артема Бебика в Луцьку

$
0
0
Отже, я виступив у Луцьку, а ви - ні (не ображайтеся, ніхто не ідеальний). Це відбулося 9 листопада в арт-кафе Друзі Forever.

Артем Бебик

Запросив мене провести поетичний вечірГеоргій Гонта, талановитий гравець руками на бандурі (це не просто бла-бла-бла - він мені грав наживо), хіка та взагалі різностороння особистість. Він же мене зустрів і водив містом. А потім посадив на потяг, що теж логічно.


Луцьк вразив мене своїм живим духом старовини, яким буквально пашіло звідусіль. Я завжди був схильний проявляти інтерес до Середньовіччя, українського зокрема, тому подекуди отримував історико-культурний оргазм, прогулюючись цим древнім містом (перша згадка в літописі 1085 року). Апогею сексуально-історичний процес досяг у легендарному Замку. Там мені вдалося постріляти з лука, про що я давно мріяв (оце я розумію - гідний атракціон). А на завершення прогулянки територією Замку я майже явно відчув себе перенесеним у лицарську добу Литовсько-Руської держави. Про це - вірш. Гадаю, він охарактеризує цей дивовижний стан найкраще:

Піднімаюся до Свидригайлової вежі
Під співи солов'їв.
Потрапив до Середньовіччя.

09.11.2013

Артем Бебик
Замок Любарта ліворуч.

***

Гуляли ми гуляли - і врешті-решт настав час поезії.

Людей зібралося небагато (що загалом не дивно для заходів такого формату). Утім, як відомо, головне не кількість, а якість. Я виступаю передусім заради прямого спілкування з публікою - і в цьому плані лучани мене дуже порадували. Люди швидко втягувалися в діалог, не боялися питати, коментувати, дискутувати, навіть один раз указали на помилку (за що я вдячний).

Дехто залишився ще після виступу взяти в мене автограф і висловити захоплення проведеним літвечором. Несамохіть продовжилася бесіда на ті теми, що я піднімав у проміжках між віршами. Чесно кажучи, дуже багато балакав, аби передати той культурний бекґраунд, в умовах якого творилися поезії - і, отже, надати краще розуміння (з цього приводу слушно написано в Луркморіпро постмодерністську літературу: "Людям без филологического образования вообще бывает невозможно понять некоторых шибко увлёкшихся авторов"- хоча в мене алюзії виходять далеко за межі філології). Говорили про одвічні філософські питання буття, про страждання, про прошарки реальності та існування, про східні духовні вчення, про невимовну дивовижність людської душі.

Слухачі виявилися співрозмовниками, що для мене дуже показово на поетичних читаннях - так я бачу, що моя творчість дійсно цікава людям, дійсно зачепила вібрації їхніх душ. Це говорить набагато більше, ніж банальні оплески, які часто робляться чисто заради дотримання формальностей.

Ну, а для тих, кому не пощастило побувати на моєму поетичному вечорі в Луцьку - викладаю вірші, вперше там оприлюднені (паблік вконтактіне рахую):

***

Усі вірші - плагіат
Бо слова вигадані
Не нами.

19.10.2013

***

Входить і виходить
Входить і виходить
Пульсація Всесвіту
У фрікціях дзен.

30.10.2013

***

Музика проливається крізь вени.
Блаженство, оргазм,
Вічна ерекція.

30.09.2013

Артем Бебик

***

Мої інтереси
Це якорі,
За які чіпляється життя.

10.09.2013

Артем Бебик

***

Думки гудять у голові
Зашкварюють мозок
Як зникли - то спокій.

29.10.2013

***

Страшно зустрітися з собою.
Ще страшніше -
Дізнатися, що все навколо - Ти.

01.10.2013

Артем Бебик

***

Той, хто мислить
Це я чи не я?
Той, хто бачить
Це я чи не я?
Той, хто судить
Я.

12.10.2013

Артем Бебик

***

Не зважаючи
На розуміння Я,
Знання себе навалюється
З болем.

19.10.2013

***

І я - не я
І ти - не ти
А все одно живемо
Ми

04.11.2013

***

Прокинувся - Великий Вибух
Заснув - і стиснувся
У сингулярність

29.10.2013

***

Цивілізація - це звір.
Що з'їв - перетравив.
Як отруївся - криза.

06.11.2013

***

Я смертний.
Але якщо смерть - це чорна діра,
То з її сингулярності
Великим вибухом
Вибухне Всесвіт.

22.10.2013

***

Нахуя я живу?
Нахуя я роблю?
Нахуя?
Нахуя?
Нахуя?!

26.10.2013

***

Моя душа
Мандрує
Від інфополя
До інфополя.

04.10.2013

Артем Бебик


***

Чому люди такі суєтливі?
Я боюся їх.
Доводиться глушитися в підіграванні.
Я клоун. Я мім.

30.09.2013

Артем Бебик

***

Усюди сміх навколо.
Чому мене дратує?
Я заспокоївся та зрозумів,
Що
Cміх - це плач.

03.10.2013

Артем Бебик

***

Б'юся об стіну
Як бот з контр-страйку
Стіну існування.

21.10.2013

***

Брахманпізнає себе через форми
А Я
Пізнаю себе через вірші

03.11.2013

***

Стани свідомості
Упираються
В стани реальності.

13.10.2013

Артем Бебик

***

У переливах ліхтарів
Блищить земля
Блищить асфальт
Пилинки радості
І світла

23.10.2013

***

Помирає природа
А з нею помираю і я.
Душа живе.

31.10.2013

***

Як листя опадає
З пожовклих дерев
З мене опадає світ.

14.10.2013

***

Краплі на кінчиках гілок.
Дерева оплакують
Осінню смерть.

29.10.2013

***

Вечірній промінь
Розфарбував панельний дім.
В рожевий. Але не як ТП.

24.09.2013

Артем Бебик

***

Повіяло квітками.
Мить.
І вже нема арома-раю.

10.10.2013

Артем Бебик

***

Дощик
Оросить асфальт
І змиє бруд затуфлених підошв.

23.10.2013

***

Цік-цік, цік
Напередодні зими
Пташки за вікном
Наче Бог.

13.10.2013

Артем Бебик

***

Такий холод у вересні.
А пташка співає
Серце радіє.

12.09.2013

Артем Бебик

***

Якщо пташка зранку
За вікном не заспівала
То й день пройде
Мов чорна хмара.

19.10.2013

***

Суцільні сизо-фіолетові хмари
Відрізали небо від очей.
Блакить проглядає мов Рай.

24.09.2013

Артем Бебик

***

Крізь затемнені вікна в маршрутці
Західні хмари стали багряними
Наче пломінь війни.

25.09.2013

Артем Бебик

***

Моє місто
Архітектурний цвинтар історії
Живіший за людей

27.10.2013

***

Місто й дерева в тумані
Птахи голосять
Фродо, де ти заховався?

28.10.2013

***

Світло ліхтарів
В тумані
Як фільм про інопланетян

28.10.2013

***

Холод розповзається по тілу.
Скарабеї пожирають твою плоть.
Віддайся холоду, розслабся.
Він зітре тебе вщент.

26.09.2013

Артем Бебик

***

Я кручуся на стільці
А моя вода з медом-лимоном
Крутиться навпаки.
Фізичний факт.

16.10.2013

***

Вийшов з душу
І дощ пройшов.
Чому плакало небо,
Коли плакав я?

15.10.2013

***

Гудить у голові
Як нульова кардіограма
Звук Нада.

27.10.2013

***

Хтось скаже хіпстор.
Хтось скаже підор.
Хтось скаже хворий на голову.
А я скажу:
Що в людини болить,
Про те вона і говорить.
Азаза

11.09.2013

Артем Бебик

***

В дитинстві кожен вірить у магію.
Дорослі руйнують її нормальністю.
Дехто проносить її крізь бар'єри системи.
А ви вже знайшли собі віддушину?

10.09.2013

Артем Бебик

***

Цікавість
Веде
Нитку життя
Крізь сансару.
Три мойри переріжуть нитку.
Але цікавість не зникне ніколи.

28.09.2013

Артем Бебик

***

Блядь,
У який же прекрасний час я живу.
Інтернет - бездонна скарбниця дивацтв.

27.10.2013

***

Покоління Вікіпедії,
Привіт.
Уже повірили в усі статті,
Написані такими ж як і ви?

20.10.2013

***

Великий цвинтар вебсайтів
Залишиться після нас.
Тони мертвої інформації.

30.10.2013

***

Хто любить їздити в маршрутках,
Хто любить втикати у вікно,
Той молодець.

10.09.2013

Артем Бебик

***

Геніальний математик
Зробив відкриття у вишці.
Але не зміг провести розрахунки з податками.

16.09.2013

Артем Бебик

***

Люди носять речі
А я бачу як речі живуть на ринку
Та мігрують на їхні тіла

27.10.2013

***

Життя - це творчість.
Ти - творець.
А як не осягнеш це,
То пиздець.

25.05.2013

***

Пару слів про сам заклад Друзі Forever, який додав мистецьких барв до атмосфери літвечору. Власник Богдан Іщук і персонал зустріли привітно і - що важливіше - так само й прощалися. Інтер'єр мене вразив своєю креативністю та оригінальністю: одразу видно, що люди вкладали душу - це простежувалося в тому, як любовно були викладені продукти (як зазначив мій супутник Георгій - хоч бери та фоткай на Інстаграм), у синкретизмі різних арт-декорацій (я особливо вподобав картинку з дзеркалом під назвою "Ти" - вельми концептуальний витвір), навіть у колекції книжок, що я виявив на другому поверсі.

Друзі Forever я, відверто кажучи, порівняв би з таким собі витвором мистецтва в сфері ресторанного бізнесу. Маю надію, що подібний творчий підхід до облаштування тільки множитиметься на теренах України. І Друзі Forever послужить гарним прикладом.

Артем Бебик
Традиційно в день літвечорів - фото в дзеркалі параші.

***

Оскільки прямого рейсу з Миколаєва до Луцька не існує, то довелося їхати з пересадками - туди через Одесу, а назад через Київ. Насправді був радий цій нагоді побути вільним туристом не тільки в Луцьку. Багато розповсюджуватися про враження не збираюся - лише короткий фото й поетичний звіт.

Одеса


Артем Бебик
Місяць і ліхтардесь коло одеського вокзалу.

Приїхав до Одеси
А пташки
Не перестали гратися в деревах.

08.11.2013

***

Стільки ворон
Все небо затулили карканням
У парку над Одесою.

08.11.2013

***

Парк. Сутеніє
Ввімкнулись ліхтарі
Пташки заглухли.
А люди все ті самі.

08.11.2013

***

Каркання над Одесою
Наче пульс життя
Веде від урбан-суєти.

08.11.2013

***

Сфера каркання над містом
Оточила хаотичною
Та вічною
Мережею Життя.

08.11.2013

***

Київ




Артем Бебик
Прямо як у пісні Океану Ельзи - небо над Дніпром.

На дереві білки стриб-стриб
Хруст-хрусть кору
І пізньоосінній вітер їм не страшний.

10.11.2013

***

Сонце гріє добром
Що вдома
Що на Володимирській гірці

10.11.2013

***

Картини
Двері в інший світ
Який знаходиться в мені.

10.11.2013

***

Артем Бебик
Це фото вже вдома зробив. Нарешті придбав вишиванку - дякую тітоньці з Андріївського узвозу за позитив і знижку. 

***

П.С. Фото з вечору будуть пізніше. Можливо.


Не забувайте, що секція коментарів - вона вся для вас. 

Твіти Артема Бебика - сучасне мистецтво афоризмів

$
0
0
На сторінці Про авторазазначається, що головною метою блогу є зближення літератури та інтернету. Даний пост прямим чином торкається цього моменту.

Конкретно - я хочу ствердити, що Твітерє прекрасним ресурсом для афористів. Звісно, для багатьох ця популярна соцмережа асоціюється з чимось на зразок вульгарного мікрощоденнику, вміст якого: чим я поснідав, що я бухаю, як круто відірвався на ґіґу, подивіться на мою фоточку в дзеркалі тощо. Але очевидно, що вміст твітів може бути вельми різноманітним  - адже це лише голий інструмент, і кінцевий результат залежить від того, як його використовувати. У порожню форму твіту можна вписати набагато більш значущий сенс, ніж перерахована вище побутова банальщина.

Артем Бебик
Твітер може бути й таким.
От я люблю вигадувати афоризми (вірніше вони самі приходять - я лише записую) - й аби якнайшвидше поділитися ними з людьми, пощу їх на Твітері. Як авторові, мені складно судити про власні творіння, проте читачі наголошували, що вислови мої філософського напрямку (можливо, через те, що вони про на світі). А це вже дещо підносить роль Твітеру над стереотипним уявленням про фото сніданків чи підліткових рефлексій, роблячи з цієї соцмережі такий собі універсальний мистецький гучномовець. Інтернет узагалі дає стільки пречудових можливостей, про які митці минулих епох могли тільки мріяти.

Колись моя афористична діяльність вилилася в проект Постмодерністські уроки. Він і досі триває на пабліку, але з покращеним - не пакращєннім! - форматом. У зв'язку з переорієнтацією на Твітер зміни торкнулися передусім порядку постингу моїх афоризмів: вони спочатку твітяться, а потім виливаються на паблік, а не навпаки, як було раніше. (Зізнаюся чесно - так просто зручніше). По-друге, дещо змінився формат пабліку: під впливом Твітеру з'явилися хештеґи, також вислів завжди супроводжується візуальним доповненням. Плюс афоризми завжди підписані, оскільки я вирішив постити не тільки власні творіння.

Відтоді накопичилося багато постмодерністських уроків нового твіт-формату, тож у даному пості я зібрав їх докупи. Чим з вами й бажаю поділитися.

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


***


***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

Примітка: майя - це поняття в індійській філософії, що позначає ілюзорність світу речей, феноменів, людей.

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***


Артем Бебик

***

До речі, ледь не забув - я в Твітері. Фоловте, читайте, коментуйте, ретвітіть, лайкайте. Буду всім радий. Про коментарі до статті теж не забувайте: уявіть, що ми ведемо філософський диспут в Академії Платона - і висловлювати свою думку стане набагато прикольніше.

Літвечір в антикафе "Молоко": трохи поезії, трохи хіпстерства, трохи компартії

$
0
0
Дещо вагався, але все ж таки вирішив коротко написати про літературний вечір, що відбувся 12 грудня в антикафе "Молоко" (антикафе - це таке кафе, коли платиш не за питво й хавіч, а за проведений час). Вагався через те, що, як на мене, подія не дуже визначна. Проте виступати на заході мені особисто дуже сподобалося - і, гадаю, враженням варто поділитися.

Артем Бебик

***

Перш за все, я нарешті побував у наймоднішому найхіпстерськішому закладі Миколаєва. Дизайн там досить елегантний і мінімалістичний, дещо нагадав луцьке арт-кафе "Друзі Forever", де я недавно виступав, хоча в останньому, звісно ж, затишніше. Як на мене, оздоблення "Молока"дуже добре підходить для мистецьких заходів, аби послухати поезію в щільній концептуальній атмосфері та накліпати інстаграмоподібних фоточок для задоволення ока. І якщо з другим, судячи з наявності милих дівчат з дзеркалками, усе було ок, то з першим, на жаль, не все так райдужно.

Захід був просякнутий незрозумілим і непотрібним офіціозом, котрий дещо псував налаштування на вільну творчість. Особливо здивувала заготовлена чеканна промова в кінці - про літературу в стилі радянських підручників - наче ми були не на молодіжному поетичному вечорі, а на засіданні компартії. Я подумав - з чого б це? І потім згадав, що в організаторах заходу стоїть Студентська Мерія. Не буду судити, добре чи погано, що держава дісталася вже до неформальних літературниківу нашому місті, проте офіціозний фарсповеселив старого доброго анархіста в мені.

Стосовно ж публікимушу висловити тільки симпатію. Ми багато не спілкувалися (що було викликано вузькими часовими рамками - організаторша навіть безцеремонно намагалася перервати мій виступ, кажучи, що час оренди добігає кінця; щоправда на пропозицію накинути червончик особисто від мене за зайві кілька хвилин не пристала; врешті-решт я все одно дочитав), проте аудиторія виявилася уважною, люди реагували дуже щиро та прихильно. Про це свідчить і те, що люди після виступу підходили й особисто дякували. Читати їм вірші та базікати у перервах між ними, як я люблю, було суцільним задоволенням. За що я вельми вдячний - адже заради такого й виступаю.

Скласти власної думкипро виступаючихне можу, бо спізнився та прийшов на самий кінець через роботу. Проте можу переповісти відгуки присутніх, яким нема підстав не довіряти. Основним моментом критики було те, що захід не мав магістральної концепції, через що читання представляло з себе суцільний різнобій - а це не дуже добре для сприйняття поезії, коли мусиш постійно перескакувати увагою з одного на інше, причому кардинально відмінне. По-друге, виступало мало досвідчених поетів, які вміють захопити увагу публіки, що, звісно ж, позначилося на якості читання не найкращим чином. Утім, не страшно - усе буває вперше, головне не припиняти розвиватися. Бажаю тільки удачі.

Я ще на виступі казав, що пообіцяв Анастасії Лемке прочитати нові вірші - і прочитав. Хоча її не виявилося на літвечорі. Отже, викладу поезії нижче - нехай вона та інші, хто не дістався в цей четвер до "Молока", зацінять.

***

Кожна мить важлива
Та не хапай
А бережи.

05.12.2013

***

Що тебе гнітить?
Зазирни туди
І побачиш, що так треба.

18.11.2013

***

Любов матері
Не сховають, не закриють
Навіть її забобони обивателя.

08.11.2013

***

Сонце
Вічна пляма
На небі
В голові

08.11.2013

***

Оце відчуття
Що щось навколо не те
Що щось у людях не так
Без нього нікуди

11.11.2013

***

Література
Це творчий екстаз
Коли відчуваєш, що він просто є.

18.11.2013

***

З роботи, на роботу
Монотонна суєта.
Єдина втіха - голуби,
Що літають між домами
І сидять на дротах.

29.11.2013

***

Я дивлюся на небо
А бачу прекрасну картину
Що веде в інший світ

30.11.2013

***

Що за дебіли бояться
Самотності?
Я мрію про неї щодня.

01.12.2013

***

Почуття провини
Не намагайся мене з'їсти
Я-то знаю, що всі люди - будди і святі.

05.12.2013

***

Я Вічний Маргінал
Бо я ніколи В
А завжди Між

13.11.2013

***

Хто був на літвечорі та має повніше враження про нього - ласкаво прошу до коментарів. Тим паче що чим більше думок, тим повніша наша загальна картина світу. А хто не був на заході, не хвилюйтеся - вашим коментарям я також буду вельми радий.



Поетичний виступ Артема Бебика в книгарні Є, Харків

$
0
0
Перш за все, хочу зазначити, що виступ у Харковіледве не зірвався. За два дні організатор повідомив, що варто перенести літвечір на січень, бо #євромайдані через це може прийти замало людей (до речі, побоювання ці виявилися марними - всі глядацькі місця були заповнені). Що, звісно ж, зчинило обурення з мого боку, адже я вже придбав квитки, забронював номер у хостелі, відпросився з роботи та кінець-кінцем морально та матеріально підготувався. У світлі невеличких непорозумінь з організатором навіть написав невеличкий вірш:

Книгарня Є.
Книгарні Нема.
А я далі пишу свої недохокку.

12.12.2013

Утім, у результаті все вирішилося позитивно, тому ви наразі й маєте змогу читати цей звіт про поетичний вечір Артема Бебика в Харкові. На щастя, книгарня Є не стала для мене книгарнею Нема.

Артем Бебик

Захід відбувся 14 грудневим вечором - надворі холодна зима, на Майдані протести, а я прибув до книгарні Є. Як я вже сказав, зала була заповнена, проте публіка виявилася для мене дещо неочікуваною та незвичною: на мій виступ прийшли переважно літні люди. Утім, утримуючись від недолугого ейджизму, я вважаю це корисним досвідом, який змусив творчо переглядати власну манеру подання матеріалу прямо в процесі виступу. Хоча самі слухачі виявилися дещо стриманими в зворотньому зв'язку (то, либонь, наслідки віку), це не означає, що публіка була нежива й ніяк не реагувала - просто це виявлялося іншими шляхами. Тож я задоволений, що й така поважна публіка сприйняла мою поезію прихильно й зацікавлено.

Читав я як нові поезії, так і старі, роблячи акцент на духовність™, хоча, чесно кажучи, мені здалося, що найбільше аудиторії сподобався жартівливий вірш про Азіріва. Нижче подаю вашій увазі ще не читані та не викладені поезії, з якими харків'янам пощастило ознайомитися першими.

***

О, менеджери
Я вас не ненавиджу
Але чи не ненавидите себе ви, раби?

05.12.2013

***

Так приємно просто дихати
Розпускати альвеоли
Героїном кисню

06.12.2013

***

Навіщо наркотики?
Дихайте
На повні груди.

23.11.2013

***

Зимній запах вулиць
Це холодний дим сигарет
І вихлоп машин

29.11.2013

***

Листя стрімко свердлить униз
Наче не з дерева
З неба.

06.12.2013

***

Крізь гудіння авто
Прорізи співу пташок
Міська природа

21.11.2013

***

Коли засинаю напружено
Так голосно скрипить подушка під вухом
Наче плескоче вода

14.11.2013

***

Пару слів про саме місто. Загалом, нічого особливого. Так, вулиця Сумська непогана, але не більше того. Як і будь-яке велике місто, Харків нагадує мурашник. Проте якщо в Києві це дещо згладжується духом древності, то в Харкові картина навпаки поглиблюється суцільною конструктивістською архітектурою - навіть більший совок, ніж у мене вдома. Що явно відчувалось і в людях. Єдину дійсно цікаву річ, яку зустрів у Харкові - космічний туалет майбутнього.

Остаточно роблю висновок, що варто вектор діяльності спрямувати на Захід.

Артем Бебик
Космічний туалет майбутнього.

***

Як завжди, буду радий будь-яким коментарям.
Viewing all 68 articles
Browse latest View live